Alt Coinler

FED Yetkilisi, Bu Altcoin’leri Eleştirdi: Bunları ise Övdü!

Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard, merkez bankası kripto para ünitelerinin (CBDC) faydaları ve stablecoin’leri ise hasara yol açabileceğini söyledi. Açıklamalar Terra ekosisteminin altcoin piyasasını sürüklediği bir periyotta geliyor.

Lael Brainard, bu altcoin projelerinin “yararlı” olduğunu vurgulayacak

Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard, Perşembe günü Meclis milletvekillerine anlatmayı planladığı CBDC’lerin bir gün kelamda stablecoin’lerle bir ortada var olabileceğini ve hatta onları tamamlayabileceğini söyledi:

Gelecekteki birtakım durumlarda, CBDC [merkez bankası dijital para birimi], şu anda ticari banka parasıyla bir ortada var olan nakit üzere, dijital finansal ekosistemde inançlı bir merkez bankası yükümlülüğü sağlayarak, stablecoin’ler ve ticari banka parası ile birlikte var olabilir ve onları tamamlayıcı olabilir.

Perşembe günü yaptığı açıklamalar, Fed’in, dolara yahut öteki bir ulusal para ünitesine sabitlenmesi amaçlanan bir cins kripto para ünitesi olan stablecoin’ler de dahil olmak üzere özel bölüm ödeme yeniliklerine ayak uydurmak için potansiyel yeni bir para biçimini tartıştığı sırada geldi.

Bayan Brainard, bir CBDC’lerin faydaları ve riskleri hakkında bir Meclis Finansal Hizmetler Komitesi duruşmasından evvel öğlen saatlerinde söz verecek.

Piyasa TerraUSD’den değerli bir ders çıkarttı

Stablecoin’ler, bir vakitler en büyük stablecoin’lerden biri olan TerraUSD’nin bedelinin bir doların çok altına düştüğünü gördükten sonra bu ay düzenleyicilerin yine dikkatini çekti. Terra hakkında Brainard, hazırladığı sözünde şunlara yer veriyor:

Kripto finans piyasalarındaki son çalkantı, ister düzenleyici çerçeve ister dijital dolar üzerinde olsun, artık attığımız adımların finansal sistemin gelecekteki evrimi için sağlam olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

CBDC’lerin doların global rezerv statüsünün devam etmesini sağlayabileceğini de kelamlarına ekliyor:

Dijital dolar, dünya çapında doları kullanan insanların dijital finansal sistemde süreç ve iş yapmak için ABD para ünitesinin gücüne ve güvenliğine güvenmeye devam etmelerini sağlamanın potansiyel bir yolu olabilir.

Lael Brainard, CBDC’lerin stablecoin’ler için tamamlayıcı bir rol üstlenebileceğini düşünüyor. Nakit paranın değerini de vurgulayan Fed Lider Yardımcısı, dijital ödeme usulleri geliştikçe daha az kullanılan nakit paranın CBDC’ler ile desteklenebileceğini söylüyor. Sonuç olarak, Brainard’ın çalışmalarından anlaşılacağı üzere önümüzdeki yıllarda tüm ödeme sistemlerinin Blockchain tabanına geçtiğini görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.