Borsa

Fed Lider Yardımcısı Brainard’dan dijital varlıklar için “düzenleme” vurgusu

Brainard, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde, dijital varlıklar ve Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi’ne (CBDC) ait oturuma katıldı.

Dijital finansal sistemdeki büyümeye dikkati çeken Brainard, son haftalarda, yaygın olarak kullanılan iki sabit coinin kıymetli bir baskı altına girdiğini anımsattı.

Brainard, kelam konusu gelişmelerin tüketici ve yatırımcıların korunmasının sağlanması, finansal istikrarın korunması ve finansal sistem genelinde rekabet ve inovasyon için eşit bir oyun alanı sağlanması emeliyle düzenleyici çerçeveye duyulan gereksinimi gösterdiğini söyledi.

Fiziki paranın, halka, likidite yahut kredi riski kaygısı olmaksızın değiş tokuş edilebilen inançlı merkez bankası parasına erişimi sağladığını belirten Brainard, ABD’de nakit olarak yapılan ödemelerin hissesinin son 5 yılda yüzde 31’den yüzde 20’ye düştüğünü ve 45 yaşın altındakiler için bu oranın daha da az olduğunu aktardı.

Brainard, Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi’nin sabit coinlerle birlikte kullanılabileceğini ve onları tamamlayıcı nitelikte olabileceğini kaydetti.

Öbür ülkelerin dijital para üniteleri çıkarmasının ABD doları için ne manaya geleceğini düşünmenin değerli olduğunu vurgulayan Brainard, ABD’nin hudut ötesi süreçlerde standart belirlemeye dahil olmasının kıymetli olduğunu tabir etti.

Brainard, “ABD Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi’nin bu geleceğin bir modülü olup olmayacağı konusunda rastgele bir karar verilmedi, fakat bu cins bir kararı bildirmek için gerekli çalışmaları üstlenmek ve gereksinim duyulduğunda ilerlemeye hazır olmak kıymetli.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.