Kripto Para

FED Faiz Kararını Açıkladı! İşte Altın, Bitcoin ve Dolara Etkisi

Amerikan Merkez Bankası (FED), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED, faiz oranını 0 – 0,25 aralığında sabit tuttu. Bu haberle kripto piyasasındaki yeşil görünüm devam ederken altın fiyatı düşüşünü derinleştirdi. Bitcoin fiyatı, altcoin’ler yükselmeye başlarken altın fiyatı tam ters istikamette yöneldi. Kriptokoin.com olarak, FED’in faiz kararının piyasalara etkisini okuyucularımız için takip ettik.  

FED, merakla beklenen faiz kararını açıkladı! İşte detaylar

Amerikan Merkez Bankası FED, tüm piyasaların odaklandığı faiz kararını sonunda açıkladı.  FED, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. Piyasa beklentileri de politika faizini bu aralıkta sabit tutulacağı yönündeydi. Bununla birlikte karar metninde faiz artışlarının yakında başlamasının uygun olacağı belirtildi. Ayrıca, bilançonun küçültülmesine yönelik operasyonun da sıkılaşmanın ardından geleceği ifade edildi. Bu durum da şahin Fed söylemlerine daha yakın olduğunu gösteriyor.

Metinde yüzde 2’yi aşan enflasyon ve güçlü istihdam piyasasıyla birlikte Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faizleri yakında artırmaya başlamasının uygun olacağını öngördüğü belirtildi. ABD’de son gelen veriler enflasyonun geçici olduğu yönündeki söylemin değişmesine yol açmıştı. Fed Başkanı Powell iki hafta önceki konuşmasında enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacaklarını belirtmiş, ancak “Şu an bulunduğumuz yerden normale giden uzun bir yol var” ifadelerini kullanmıştı.

FED faiz kararının ardından piyasalarda hareketlenme gözlemlendi. Altın fiyatları, 1.831 dolardan 1.826 dolara kadar gerileyip, tekrar toparladı ve 1.830 dolara çıktı. Bitcoin fiyatı ise 37.000 dolar seviyesinden yaklaşık 38.000 doları aştı ve 39.000 dolara yaklaştı. Altcoin fiyatları da BTC’nin yükselişiyle yeşil tahtadaki görünümlerini kuvvetendirdi. Yazım sırasında top 10’un görünümü aşağıdaki şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.