Borsa

Fed/Bostic: Faiz artışlarının Eylül’de durması makul olabilir

Global piyasalar Fed’in sıkılaşma sürecine odaklanmışken, Fed yetkilisinden sıkılaşma döngüsünün sonuna ait sinyaller geldi.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Fed’in gelecek iki toplantıda yarımşar puanlık faiz artışlarının akabinde Eylül ayında faiz artışlarına durabileceğine işaret etti.

Atlanta Rotary Club aktifliğinin akabinde gazetecilere konuşan Bostic gelen datalara bağlı olarak hiçbir seçeneğin de masadan kalkmadığını ekledi. Bostic para siyaseti için mottosunun “gözlemle ve adapte et” olduğunu belirtti.

Bostic, Fed Lideri Jerome Powell’ın Haziran ve Temmuz aylarında yarımşar puanlık faiz artışı planının desteklediğini tekrar vurguladı. Bununla birlikte Bostic, enflasyonun şu andaki durumundan daha farklı bir istikamete evrilmesi durumunda daha agresif ataklara açık olabileceğini de söz etti.

Powell: Enflasyonu düşürene kadar faiz artışlarına devam edeceğiz

Fed Lideri Jerome Powell son açıklamalarında şahin tonlu iletiler vermişti.

Enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, “Enflasyonun net ve inandırıcı bir formda düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu görene kadar zorlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Powell, enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici ispatlar görmeleri gerektiğini belirterek, “Bunu göremezsek, o vakit daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek.” diye konuştu.

Bankanın, son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini ve devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini aktaran Powell, gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) geniş dayanak bulduğunu kaydetti.

Powell, Fed’in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı düzeylere yükseltmekten çekinmeyeceğine dikkati çekerek, “‘Finansal şartlar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz’ diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz.” sözünü kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.