Kripto Para

Ethereum, ağ birleşmesine yönelik kaygılarla sert düştü

Investing.com – Kripto para piyasalarının en büyük akıllı kontrat platformu Ethereum, bugünlerde ağ birleşmesinin son etabına yaklaşmasıyla gündemde. 

En büyük altcoin’in Blockchain ağı, ihraç modelinin güç ağır iş ispatından etraf dostu bir model olan pay ispatına geçiş basamağında sona yaklaşmış durumda. Ethereum geliştirici takımı, bu hafta başında Ethereum ana zinciri ile yan zincirin birleşiminin görüleceği Merge güncellemesinin Ağustos ayında gerçekleşebileceğini duyurmuştu. Lakin dün yan zincir olan Beacon’da 7 blokluk üzere kıymetli bir tekrar yapılandırma sürecinin gerçekleştiği haberleri Ethereum pazarında tedirginliğe yol açtı. 

Beacon zincirindeki yine yapılandırma her ne kadar makus emelli bir aktiflikten kaynaklanmasa da yatırımcılar ortasında pay ispatı yolunda bir kararsızlık mı kelam konusu söylentilerinin yayılmasıyla Ethereum fiyatını olumsuz etkiledi. 

Ethereum, son 24 saatte yüzde 12’ye yakın kıymet kaybederek günün birinci saatlerinde 1.712 dolara kadar geriledi. Tıpkı müddette Bitcoin (BTC) fiyatında paha kaybı yüzde 5’e ulaşsa da süratli toparlanma Bitcoin’in günlük kaybını yüzde 1,5’e çekerek tekrar 29.000 dolar bandına geri dönmesini sağladı. Ethereum fiyatındaki olumsuz görünüm devam ederken ETH/USD paritesi, hafta sonu öncesi 1.700 dolar bandında kalmaya devam ediyor. 

Beacon zincirindeki sorun Ethereum yatırımcılarını neden huzursuz etti?

Yan zincir olarak çalışan Beacon zincirinde Ethereum ağı için pay ispatı modeli test ediliyor. Bu zincirdeki bir kararsızlık ise Ethereum’un yakın vakitte kullanacağı konsensüs düzeneğinin istikrarsız olabileceğine dair kaygıları artırdı.

Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin ise bu riski önemsemedi, lakin piyasa yorumcuları, yatırımcılara inanç vermek ismine daha somut adımlar atılmasını bekliyor. Buterin ve geliştirici takım, pay ispatına geçiş için bir erteleme önermezken bu büyük güncellemenin Ağustos ayında gerçekleşebileceğine dair açıklama yeniliğini koruyor.

Öbür akıllı kontrat platformlarının lokal tokenlerinde de sert düşüşler görülüyor

Ethereum alternatifi olarak görülen yüksek pahalı akıllı kontrat platformları da bugünlerde sıkıntı vakitler geçiriyor. 

Akıllı kontratlar kategorisinin birinci sıralarında yer alan Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX), en sert düşen kripto paraların başında yer aldı. Solana (SOL), son bir haftada yüzde 20 kıymet kaybederken 41 dolara kadar geriledi. Avalanche’ta (AVAX) ise haftalık kayıplar, yüzde 26’ya ulaşırken AVAX, 22 dolara kadar geriledi. 

Ethereum’dan sonra en büyük akıllı mukavele platformu pozisyonundaki BNB Chain’de lokal token olarak kullanılan BNB Coin’de haftalık kayıplar yüzde 3 ile sonlu kalırken fiyatı 300 dolar bandında hareket ediyor. 

Bu kategoride ayakta kalan tek platform Tron olarak duruyor. TRX fiyatı, bugün 0,08 dolardan el değiştirirken son bir haftada yüzde 10 bedel kazandı. 

Muharrir: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.