Borsa

Erdoğan, Suudi Veliaht Prensi Türkiye’de ağırlamaya hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile önümüzdeki günlerde Türkiye’de görüşmesi bekleniyor.

Bloomberg’e konuşan iki Türk yetkili Veliaht Prens Bin Selman’ın ziyaretinin Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

İki G-20 ülkesi ortasındaki yakınlaşma, Türkiye’nin 2018’de Washington Post muharriri Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki başkonsoloslukta katledilmesi davasını Suudi Arabistan’a gönderilmesi sonrası ivme kazanmıştı.

Bloomberg’in haberine nazaran Erdoğan, petrol ihracatçısı ülkeden yatırım çekmek ve ticaret hacmini artırmak gayesiyle Suudi Veliaht Prens Bin Selman ile münasebetleri geliştirmek istiyor.

Diplomatik adımlar birebir vakitte ABD Lideri Joe Biden’ın misyona gelmesinin akabinde bölgedeki rakip güçlerin problemleri bir kenara bırakıp bağları güzelleştirdiği bir periyoda de denk geliyor.

Merkez Bankası’ndaki yabancı merkez banka varlıklarının haczedilmesi yasaklanmıştı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte yabancı merkez bankalarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdindeki para, alacak, mal, hak ve varlıklarının haczedilememesi sağlanmıştı.

Mart ayında Suudi Arabistan Mısır Merkez Bankası’na 5 milyar dolar mevduat yatırmıştı. Türkiye ve BAE ocak ayında 4,9 milyar dolarlık swap muahedesi imzalamıştı. BAE ayrıyeten 10 milyar dolarlık yatırım planını da açıklamıştı.

Türkiye, Suudi Arabistan tarafından ihracatçılara uygulanan resmi olmayan boykotun da kaldırılmasını talep ediyor.

Geçen yıl Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı yalnızca 200 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2019’da Türkiye’nin ihracatı yaklaşık 3,2 milyar doları bulmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.