Borsa

Erdoğan: NATO’yu güvenlikten mahrum hale getirmeye evet demeyiz

NATO’nun doğu hudutlarını güçlendirmek için arayışlar içinde olduğunu belirten Erdoğan “Genişlemeye yönelik kimi adımlar atılıyor. Ukrayna krizinin akabinde sergilenen dayanışma, açılan kucakları, gösterilen müsamahayı tebessümle izliyoruz. Biz yıllarca terörle uğraş etmiş bir NATO müttefiki olarak bu tabloyla hiç karşılaşmadık. Müttefiklerimizden bizim hassasiyetlerimizi anlamalarını, hürmet göstermelerini, mümkünse dayanak vermelerini bekliyoruz.

Bizim terör örgütlerinin hücumlarına karşı hudutlarımızı muhafaza hassasiyetimiz var. Yıllarca çok acılar çektik, bedeller ödedik. Bu hassasiyetimize hiçbir müttefikimiz beklediğimiz ölçüde hürmet göstermedi. PKK ve DEAŞ’ın ssınırlarımıza dayandığı periyotta hava savunma sistemlerinin götürüldüğü günleri unutmadık. Türkiye’yü güç durumda bırakmak için çabalayan NATO’daki müttefiklerimizi biliyoruz. Kardeşlerimize karşı sorumluluklarımızdan kaynaklanan hassasiyetlerimiz var. Bu insanlara sırtımızı dönemeyiz. NATO ve AB içinde her türlü şımarıklığı sergileyen kimi ülkelere sınırsız müsamaha gösterseler de müttefiklerimizimizin bu yaklaşımımızı paylaşmadıkları açıktır.

“İttifak içinde sorumluluklarımızı yerine getirdik”

Bu tutumlara karşın biz ittifak içinde sorumluluklarımızı yerine getirmeyi sürdürdük. Bu önümüze getirilen her teklife evet diyeceğimiz manasına gelmiyor. NATO’nun genişlemesi bizim hassasiyetlerimize gösterilecek hürmetle manalıdır. Caddelerinde teröristlerin o ülkenin polislerin dayanağıyla aksiyonları yapılırken, biz bunları görmeyecek miyiz? İsveç’te 30 teröristi istedik, ‘Vermeyiz’ dediler. Siz teröristleri vermeyeceksiniz, bizden NATO üyeliği isteyeceksiniz. Bu güvenlik teşkilatını güvenlikten mahrum hale getirmeye biz evet diyemeyiz. Bu yanlış Yunanistan ile bir defa yapıldı. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Pazartesi günü gelmek istiyorlarmış, yorulmasınlar, gerek yok.” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.