Kripto Para

Elon Musk, Kripto Para Dolandırıcılarına Reaksiyon Gösterdi

Tesla CEO’su Elon Musk, uydurma bir kripto para projesini desteklediği tez edilen ve deepfake* yoluyla hazırlanmış görüntüye reaksiyon gösterdi. Kısa müddet evvel attığı bir tweet’te, Tesla CEO’su görüntüdeki kişinin “kesinlikle” kendisi olmadığını belirtti.

Bu haftanın başlarında Twitter’da viral hale gelen düzmece görüntü, yatırımcıları kripto mevduatlarında %30 getiri sunan bir ticaret platformuna yatırım yapmaya çekmeyi amaçlıyor. Birçok Dogecoin hayranı, Musk’ın sesinin robotik ve anlaşılmaz olduğunu argüman ederek görüntünün kalitesizliğinden dolayı bir sorun olduğunu anladı. Bir Twitter kullanıcısı, “Bu müthiş bir deepfake videosu” diye tweet attı.

Dogecoin kurucu ortağı Billy Markus, bu türlü bir sahtekarlığa düşecek kadar aptal olanların paralarıyla yollarını ayırmayı hak ettiğini belirtti.

*Deepfake, Vikipedia’ya nazaran mevcut bir görüntüde yer alan kişinin, yapay hudut ağları kullanarak bir öteki kişinin imajı ile değiştirildiği bir içerik cinsidir. Bu yolla rastgele bir şahsa aslında hiç yapmadıkları ya da söylemedikleri şeyler yaptırılıp söyletilebilir. Yüksek kaliteli klonlar oluşturmak maliyeti arttırmaktadır. Çoklukla çekişmeli üretici ağ (GAN) yardımıyla oluşturulurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.