Alt Coinler

ECB Lideri Sert Çıktı: Bitcoin ve Bu Coinler Değersiz!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, yakın tarihli bir röportajda “hiçbir kıymeti olmadığını” argüman ederek kripto para alanını eleştirdi. Bitcoin ve altcoin’lerden oluşan kripto para ünitelerinin spekülasyon ve risklerle dolu olduğuna dikkat çekti. İşte detaylar…

Lagarde, Bitcoin ve altcoin’ler hiçbir şeye değmiyor

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, kripto varlıklarının bedelinin olmadığını söylüyor. Hollanda televizyon programı College Tour’da Pazar günü yayınlanan bir röportajda Lagarde, “Tüm kripto varlıklarının son derece spekülatif, çok riskli varlıklar olduğunu söyledim. Benim naçizane değerlendirmem, hiçbir şeye değmediği tarafında. Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik olarak hareket edecek hiçbir temel varlık yok,” sözlerini kullandı.

Yorumlar, kripto piyasasının daha geniş manada düşüş yaşamasıyla geliyor. Bu ayın başlarında, Bitcoin tek bir haftada pahasının yüzde 20’sini kaybetti. Lagarde, kripto varlıklara hiç yatırım yapmadığını, lakin oğlunun yaptığını ve kendisinin pek şanslı olmadığını söyledi. Lakin Lagarde, dijital bir euronun büsbütün farklı bir şey olacağını açıkladı. Merkez bankası dijital para üniteleri hakkında aşağıdaki tabirleri kullandı:

Merkez bankası dijital para ünitesini çıkardığımız gün, rastgele bir dijital euro, bunu garanti edeceğim. Yani merkez bankası bunun ardında olacak. Bence bu, bunların (kripto paralar) rastgele birinden çok farklı.

Lagarde, para siyaseti hakkında da konuştu

Lagarde ayrıyeten para siyasetine da değinerek, Avrupa Merkez Bankası’nın avro bölgesindeki öfkeli enflasyonla çaba etmek için Temmuz ayında faiz oranlarını artırmaya hazır olduğunun bir sefer daha sinyalini verdi. Bununla birlikte, Hollanda merkez bankası lideri Klaas Knot’un yakın vakitte piyasaya sürdüğü daha radikal bir seçenek olan 50 baz puanlık bir hareket bahtını hafife alıyor üzere görünüyordu. Mevcut piyasa beklentileri 25 baz puanlık bir artış görüyor.

Şimdiye kadar dokuz ülke merkez bankası dijital para ünitelerini piyasaya sürdü (çoğu Karayipler’de bulunuyor). Dünyadaki ülkelerin yüzde doksanı kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor. Kripto para üniteleri bu Mayıs ayında önemli bir baskı altında kaldı ve Bitcoin, Terra ekosisteminin çöküşü nedeniyle Aralık 2020’den bu yana birinci sefer 25.000 dolar düzeyine düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.