Kripto Para

ECB Lideri Lagarde, kripto paralar için “değersiz” dedi ve düzenleme daveti yaptı

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, kripto para ünitelerini temel bir varlığa dayalı olmamasından ötürü “değersiz” olarak tanımladı. 

Christine Lagarde, dijital euro projesini başka tutarak kripto paraların yalnızca spekülasyona dayalı olarak kıymetlendiğini söyledi ve yatırımcıların büyük bir risk içinde olduğu görüşünü yineledi. Lagarde, bu tenkidine teklif olarak kripto varlıkların hemen düzenlenmesi gerektiğini savundu.

ECB Lideri kripto paraları kıymetsiz olarak görüyor

Son olarak Hollanda televizyonuna demeç veren Christine Lagarde’ın merkez bankasının üzerinde çalıştığı dijital euro projesini farklı tutarak kripto paralar konusunda ferdî görüşü, hiçbir varlığa dayalı olmamasından ötürü bir güvenlik çıpası eksikliği olduğu tarafında. Lagarde, bu niyetine nazaran kripto varlıkları bedelsiz olarak görüyor.

ECB Lideri, merkez bankasının dijital euro’yu çıkardığında destek varlık olarak euronun garanti edileceğine vurgu yaptı ve bu varlığın ardında Avrupa Merkez Bankası garantisi olacak dedi. Bu açıdan bakıldığında dijital euronun mevcut kripto paralardan çok farklı olacağını söylerken portföyünde rastgele bir kripto para olmadığını da lisana getirdi.

Kripto para düzenlemeleri daha değerli hale geldi

Piyasayı domine eden iki en büyük kripto para Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), Kasım 2021 devrindeki tepe düzeylerinden yüzde 60’a yakın kıymet kaybıyla devam ederken Lagarde, bu yüksek volatilitenin klasik finans sistemi üzerinde baskı oluşturabileceğine de değindi. Christine Lagarde, buna bağlı olarak global çapta kripto para düzenlemelerine artık her zamankinden daha çok muhtaçlık duyulduğunu düşünüyor.

Avrupa Merkez Bankasının en üst seviye yetkilisinin de değindiği üzere yılın geri kalanında dünya genelinde ülkelerin kripto paraları düzenleme tarafında daha somut adımlar atması bekleniyor. 

Muharrir: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.