Kripto Para

Dünyaca Ünlü Analistler, Altın İçin “Bu Seviyeler” Diyor!

Pay senedi piyasalarında devam eden satış baskısı, altın piyasasının inançlı liman varlığı olarak yine parlamasına yardımcı oluyor. Birtakım ekonomistlere nazaran, artan enflasyon baskıları, ekonomik yavaşlamanın artan risklerine katkıda bulunuyor.

Craig Erlam: Altın nihayet kimi inançlı liman akışları görüyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın piyasası, pay senedi piyasaları ziyan görmeye devam ederken, 1.830 dolarda kritik birinci direncin üzerine çıkmayı başardı. Piyasa analistlerine nazaran, yükselen enflasyon birinci çeyrek karları üzerinde baskı oluşturduğundan yatırımcılar pay senetlerinden kaçıyor.

Çarşamba günü S&P 500, global Covid-19 pandemisinin finansal piyasaları sarstığı Haziran 2020’den bu yana en berbat bir günlük düşüşüyle %4 geriledi. S&P Perşembe günü %1 daha düştüğü için satış baskısı devam etti. Bu ortada, altın fiyatları Çarşamba günü 1.800 dolardan dayanak bulmayı başardı ve Perşembe günü birtakım teknik takip alımları gördü. Cuma günü ise ileri, geri dalgalı bir seyir izliyor. OANDA’da kıdemli İngiltere ve Avrupa piyasa analisti Craig Erlam, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar yalnızca yüksek faiz oranı beklentileri yerine sakinlik tehdidine güçlü reaksiyon verdiğinden, altın nihayet birtakım inançlı liman akışları görüyor üzere görünüyor. İkincisi, getirileri artırdı ve doları daha cazip hale getirdi. Bununla birlikte katkıda bulundukları ekonomik meşakkatler altın girişlerine daha uygun görünüyor.

“Fed’in sıkılaştırma planlarından geri adım atması pek mümkün değil”

Altının son iki aydaki fiyat hareketi hayal kırıklığı yaratsa da birtakım analistler, pay senedi piyasalarından daha yeterli performans gösteren inançlı liman varlığı rolünü oynadığını söylüyor. S&P 500 %18 düşerken, altın yıl içinde kabaca nötr durumda.

Birtakım analistler, yakın vadede pay senedi piyasalarının daha da düşeceğini iddia ediyor. Capital Economics’te piyasa ekonomisti Thomas Mathews Perşembe günü bir notta, şu husussun altını çiziyor:

Son düşüşün, bir müddettir uyardığımız bir risk olan, pay senetleri için artan bir zıt rüzgar olmaya hazır olduğunu vurguladığını düşünüyoruz.

“Değerlemeler üzerindeki baskının yakın vakitte gevşemesini beklemiyoruz” diyen ekonomiste nazaran, manşet enflasyon tepe yapmış olsa da, Jerome Powell’ın bu hafta başlarında vurguladığı üzere, gayenin ne kadar üzerinde olduğu göz önüne alındığında Fed hala açıkça rahatsız. Thomas Mathews, şu yorumda bulunuyor:

Bize nazaran, enflasyon çok daha fazla denetim altına alınana kadar Fed’in sıkılaştırma planlarından değerli ölçüde geri adım atması pek mümkün değil. Öbür bir deyişle, ‘Fed put‘un yakın vakitte yürürlüğe gireceğini düşünmüyoruz.

Jim Wyckoff: Altın için en büyük itici güç enflasyon

Artan faiz oranları, Federal Rezerv yaz boyunca agresif bir halde faiz oranlarını yükseltmeye çalışırken, altın için bir rüzgar olmaya devam etse de, kimi analistler piyasa oynaklığının bir istikrar sağlaması gerektiğini belirtiyor. Kıdemli teknik analist Jim Wyckoff, şu iddialarda bulunuyor:

Borsalardaki daha fazla kayıpların altın fiyatını desteklemesi mümkün. Bununla birlikte, altın boğalar, son birkaç haftadır pay senedi endekslerindeki satış baskısının inançlı liman metallerini daha fazla desteklemediği için hayal kırıklığına uğradı.

Jim Wyckoff, pay senetleri hayati altın dayanağı sağlarken, kıymetli metal için en büyük itici gücün enflasyon olmaya devam ettiğini de kelamlarına ekliyor. Kıdemli analiste nazaran, genel olarak, önümüzdeki aylarda daha da problemli hale gelecek olan yükselen enflasyon kıymetli metaller için üst taraflı olacak.

Ole Hansen: Dış piyasalar bir müddettir daha fazla altın dostu haline geldi

Saxo Bank’ın emtia stratejisi lideri Ole Hansen, altının 1.839 doların üzerine çıkmasının piyasayı sarsan ayı eğilimini bilakis çevirebileceğini düşünüyor. Lakin, piyasanın hala birtakım ağır yükleri olduğunu da kelamlarına ekliyor. Stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Sarı metal şimdi denetimden çıkmadı ve 2.000 dolar hakkında konuşmak için çok erken, lakin şimdilik dış piyasalar bir müddettir olduğundan daha fazla altın dostu haline geldi.

“Sarı metal için yükseliş görünümünü koruyoruz”

Ole Hansen Perşembe günü yayınlanan bir raporda, “Sorunlu bir borsa ortamında çeşitlendirme gereksinimi ve bir siyaset FOMC siyaseti yanılgılarının getirileri ve doları düşürme riskinin artması göz önüne alındığında, altın için yükseliş görünümünü koruyoruz” değerlendirmesini yapıyor. Stratejist, değerlendirmesine şu tarafta devam ediyor:

Mutlak getiri perspektifinden bakıldığında, altının dolar cinsinden bugüne kadarki performansı bir hayal kırıklığı olarak görülebilir. Lakin daha güçlü doların tesiri ve pay senetleri ve tahvillerdeki büyük kayıplar göz önüne alındığında, çeşitlendirilmiş rastgele bir yatırımcının altından mutlu olması mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.