Kripto Para

Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Geliyor!

Analistlere göre, özellikle merkez bankaları sıkılaştırmayı yanlış yaparsa, enflasyon bu yıl ekonomik toparlanmayı rayından çıkarabilecek en büyük risklerden biri. Enflasyonun dünya genelinde bu kadar sıcak olması ve merkez bankalarının artan fiyat baskıları tehdidini ciddiye almaya başlamasıyla birlikte altın bu yıl gerçek sınavını verecek. Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, geçen yıl altın fiyatları, yatırımcı ilgisinin olmaması nedeniyle büyük ölçüde düştü. 2022’de tüm gözler sarı metalin enflasyondan korunma amaçlı bir varlık olarak nasıl performans gösterdiğine çevrilecek.

“Tahvil piyasasından gelen sinyaller biraz durgunluk öncesi döneme benziyor”

Yükselen fiyat baskıları tüm dünyada hissediliyor. ABD’de enflasyon, son 12 ayda %7 artarak Aralık ayında 1982’den bu yana en yüksek hızda gerçekleşti. Euro bölgesinde enflasyon Aralık ayında yıllık %5 ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Milyarder ‘Bond King’ Jeffrey Gundlach, Fed Başkanı Powell’ın her konuştuğunda faizleri artırma konusunda daha fazla şahinleştiğine dikkat çekiyor. Jeffrey Gundlach Salı günkü web yayınında, artan ücret artışına bakıldığında, Fed’in son şahin duruşunu açıklayan ‘eğrinin oldukça gerisinde’ kaldığını söylüyor. DoubleLine CEO’su Jeffrey Gundlach, enflasyon baskılarını ve Fed görünümünü yansıttığı için şu anda ‘durgunluk nöbetinde’ olduğunu belirtiyor:

Enflasyon baskısı artıyor. Ekonomiye bakarsak, niceliksel genişleme ve Fed’in bilanço genişlemesi tarafından desteklendiği inkar edilemez. Ve bu ortadan kalktığı için, 2022’de riskli varlıklar ve nihayetinde ekonomi için daha fazla rüzgarın olmayacağını düşünmek makul değil. Tahvil piyasasından gelen sinyaller biraz durgunluk öncesi döneme benziyor.

Jeffrey Gundlach, enflasyonun 2022 boyunca çoğu insanın öngördüğünden daha yüksek kalacağını da sözlerine ekliyor ve “Ekonomistler, 2023’ün ilk çeyreğine kadar %2,5’e geri döneceğini düşünüyorlar. %7 civarında başlarken bu biraz hüsnükuruntu gibi görünüyor” yorumunu yapıyor.

Enflasyon önümüzdeki aylarda yavaşlamaya başlayacak mı?

CIBC World Markets genel müdürü ve baş ekonomisti Avery Shenfeld ise, yılsonuna bakıldığında, 1970’lerin stagflasyon senaryosunu önleyerek enflasyonun muhtemelen yavaşlayacağını söylüyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Önümüzdeki iki yıl, bir stagflasyon riskinin göstereceğinden daha fazla büyüme ve daha az enflasyonla, 70’lerin gösterisinin tekrarı olmayacak gibi görünüyor. İlk çeyrekte bir Omicron duraklaması olsa bile, Kanada’nın büyümesi, ABD’nin bir dokunuş daha yüksek olmasıyla, 2022’de hala sağlam bir şekilde %3,5 aralığında olmalı ve enflasyon ortalama merkez bankası hedeflerinin üzerinde olurken, yılı daha iyi bir seviyede bitirecek.

ING tahminlerine göre, enflasyon önümüzdeki aylarda yavaşlamaya başlayacak, ancak 2022’nin geri kalanı için muhtemelen %3’ün üzerinde kalacak. ING’nin uluslararası baş ekonomisti James Knightley, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Varsayım, tedarik zinciri baskılarının yazdan itibaren hafiflemeye başlayacağı ve konuttan gelen yukarı yönlü ivmenin yükselen ipotek oranları nedeniyle azalacağı yönünde. Genel olarak daha yüksek borçlanma maliyetleri, ekonominin buharının bir kısmını almaya başlayabilir.

Diğer analistler, enflasyonun ABD’de yükselmesi ve Çin’de yavaşlaması ile farklı bir hikayenin geliştiğini düşünüyor. ABN AMRO ekonomistleri bir notta, Enflasyon tahminlerini yükselttiklerini, risklerin hala yukarı yönlü olduğunu ve Çin’de ise Aralık ayı enflasyon rakamlarının enflasyonist baskıların hafiflediğine işaret ettiğini belirtiyor. Hollanda bankası şimdi TÜFE enflasyonunun 2022’de daha önceki %3,9 tahmininden %4,6’ya çıkmasını bekliyor. ABN AMRO kıdemli ABD ekonomisti Bill Diviney, şu noktalara değiniyor:

2022 ilerledikçe, temel mal fiyatlarındaki bir düşüşün, artan hizmet enflasyonu ile giderek daha fazla dengelenmesini bekliyoruz. Geçen haftanın NFP raporu, yıllık bazda %5,8’lik bir artışla son derece sıkı bir işgücü piyasasına işaret etti. Bu tür güçlü ücret artışları, hizmet enflasyonunu daha yeni etkilemeye başlıyor ve işgücü piyasasının önümüzdeki aylarda daha büyük ve daha dayanıklı bir enflasyon sürücüsü olmasını bekliyoruz.

Bu yıl altın fiyatları için büyük bir test olacak

OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam’a göre, özellikle merkez bankalarının durumun ne kadar ciddi olduğunu kabul etme konusundaki son duruşları göz önüne alındığında, altının boğa durumu bir enflasyon koruması olarak itibarı olduğunu gösteriyor. Analist, altın fiyatları için şu seviyeye dikkat çekiyor:

Ancak enflasyon muhtemelen zirveye yaklaşırken, bu uzun sürmeyebilir. Bununla birlikte, kısa vadede altını destekleyebilecek Fed’in sıkılaşmasına ilişkin korku da zirve yapıyor olabilir. Bu durumda 1.833 doların aşılması daha fazla yukarı yönlü sinyal verebilir.

Yılın ikinci haftasında, merkez bankalarından gelen daha şahin tonlara tepki olarak dünya genelinde faizler yükselirken altın iyi desteklenmeye devam etti. Şubat ayı Comex altın vadeli işlemleri, gün için %0,39 düşüşle 1.820,10 dolardan işlem görüyordu. FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, enflasyon ticaretinin dikkat çekmesiyle altın boğaların bu hafta değerli metale geri döndüğünü söylüyor:

Altın fiyatları, zayıf bir dolardan ve Hazine faizlerindeki hafif geri çekilmeden güç kazanmaya devam ediyor. Enflasyon riskleri, genellikle yükselen fiyatlara karşı bir önlem olarak görülen altının yukarı yönlü kazanımlarını da destekliyor olabilir. ABD’de enflasyonun Aralık ayında sıçramasıyla bu, bazı yatırımcıları altın yatırımlarını sürdürmeye teşvik edebilir.

Analist, teknik açıdan altının, 1.831 doların üzerinde kapanması halinde 1.845 dolara doğru hareket edebileceğini, öte yandan, 1.810 doların altına düşmesi durumunda, 1.800 dolar ve 1.770 dolara doğru hareket edebileceğini de sözlerine ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.