Dünya

Dünya Bankası, Çin’in Yeşil ve Karbon-Nötr Kentler Projesi’ni onayladı

Çin Maliye Bakanlığından verilen bilgilere nazaran, Dünya Bankası İdare Kurulu’nun kolaylaştırılmış prosedür (AOB) kapsamında Çin’in Global Etraf Fonu’nun (GEF) hibesini kullanan “Çin-GEF7: Yeşil ve Karbon-Nötr Kentler Projesi”ni onaylandı.

Çin Milletlerarası Radyosu’nun haberine nazaran kelam konusu proje, biyoçeşitliliğin korunmasını iştirakçi kentlerin kalkınma sürecine entegre etmeyi ve karbon nötrlüğüne ulaşan bir yol oluşturmayı amaçlıyor. Projenin meblağı 26 milyon 909 bin dolar ve tamamı GEF tarafından bağışlanıyor.

Kelam konusu proje üç kısımdan oluşuyor. Bunlar; biyolojik çeşitliliğin korunmasını ve karbon nötrlüğünü teşvik etmeye odaklanan kentsel yüksek kaliteli kalkınma çerçevesinin oluşturulması, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği için entegre tahlilleri, tabiat ve karbon nötrlüğüne yönelik planlama ve yatırımın desteklenmesi; bilgi paylaşımı, kapasite geliştirme ve proje idaresinin desteklenmesi.

Projenin uygulayıcı kurumları Chongqing, Chengdu ve Ningbo kentleri ve Çin Ulusal Kalkınma ve Islahat Komisyonu’nun yan kuruluşu olan Çin Kentsel Gelişim Merkezi olarak açıklandı.  Projenin uygulama mühleti de 2022-2027 yılları ortasında olacak.

Çin Memleketler arası Radyosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.