Kripto Para

Dünya Altın Konseyi Altın Fiyatı İçin Sıradakini Açıkladı!

Dünya Altın Konseyi’nin son verilerine göre altın ETF’leri, yani altına dayalı borsada işlem gören fonlar; Aralık ayında daha fazla çıkış gördü.  Ayrıca altın fiyatı için yeni tahminler gündeme geldi. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

WGC uzmanları, altın fiyatı öngörülerini aktardı

Cuma günü yayınlanan bir raporda WGC, geçen ay küresel ETF’lerden 6,4 metrik ton altının aktığını söyledi. Rapora göre, Aralık ayı, dünya çapındaki ETF’lerden toplam 173 ton altının tasfiye edildiği bir yılı kapattı. Geçen ayki çıkışlara, fonlar geçen ay 22 ton altını tasfiye ettiği için Kuzey Amerika öncülük etti. Raporda, Avrupa merkezli ve Asya merkezli fonların toplam 16 ton giriş gördüğü belirtildi. Kuzey Amerika’daki çıkışların Fed kararları dolayısıyla tetiklendiği düşünülüyor.

Birçok analist, altının 2021’deki yaklaşık yüzde 4 düşüşünün, sektör yıl boyunca tutarlı çıkışlar gördüğü için cansız yatırım talebinden kaynaklandığını belirtti.  Analistler, “Yıl için önemli çıkışlara rağmen, altın ETF varlıkları, 2020 boyunca yaklaşık 875 tonluk rekor girişler kaydettikleri için pandemi öncesi seviyelerin önemli ölçüde üzerinde kalıyor,” ifadelerini kullandı. 2022’de WGC, artan enflasyon baskıları nedeniyle tarihi düşük reel faiz oranlarının Fed’in sıkılaştırıcı para politikasına karşı ağırlığını oluşturduğu için piyasaya yönelik karışık bir görünüm sergiliyor. WGC’nin kıdemli analisti Adam Perlaky, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Fed’in altın performansını engelleyebilecek son açıklamasının da gösterdiği gibi, gelişen para politikalarına ve faiz oranlarında daha hızlı bir artışa karşı tetikte kalıyoruz. Bununla birlikte, tarihsel olarak, oranlar düşük kalıyor ve portföy yapısı volatilitesine uyum sağlamak için değişmeye devam ederken, yüksek kaliteli bir likit varlık olarak rolü göz önüne alındığında altın talebini desteklemeye devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.