Borsa

Dokuma dalında dijital dönüşüm zamanı

Bloomberg HT’de yayınlanan Dijital Strateji programının bu haftaki konukları Sun Şirketler Kümesi İdare Şurası Lideri Sabri Ünlütürk ve şirketin dijital dönüşüm macerasındaki iş ortağı NTT Veri Türkiye ve MENA Satış Pazarlama Genel Müdürü Fatih Irak oldu.

Programda Türkiye’nin lokomotif dallarından biri olan dokumada dijital dönüşümün ehemmiyeti konuşuldu.

“Teknolojik araçları kullanarak iş sürecini optimize etmek önemli”

NTT Veri Türkiye ve MENA Satış Pazarlama Genel Müdürü Fatih Irak dijital dönüşümün ana ihtiyacının temelinde öngörülebilirlik olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Zor bir periyottan geçiyoruz. İş süreçlerinde daha öngörülebilir ve kârlı bir operasyon yönetebilmek için işletmelerin birinci önceliği bu öngörülebilirliğin iş hayatında nasıl canlıya alınması gerektiğini saptamaktır. Teslimattan ihracat ve ithalata hepsini bir tarafa bırakırsak da dijital dönüşümün en temel sebebi yeniden öngörülebilirlik oluyor. Dijital dönüşüm çalışmalarının mana kazanması ise teknoloji araçlarını kullanarak iş süreçlerini optimize etmekten geçiyor.”

“Raporlarımıza bir haftada ulaşır hale geldik”

Dokumacılık dalında teknolojiye çok fazla yatırım yapmalarına karşın bir müddet sonra büyük bilgiyi tutmakta zorlandıkları için SAP’nin tahlilleriyle dijital dönüşüm projesini hayata geçirmeye karar verdiklerini belirten Sun Şirketler Kümesi İdare Konseyi Lideri Sabri Ünlütürk, “Tekstilde 90’lı yıllarda teknoloji kullanımına çok emek harcadık. Zira şirketin büyümesinde kurumsallaşma kadar sürdürülebilir olması için de teknolojinin ağır kullanılması gerektiğine inanıyorduk. Bu yüzden çeşitli yazılımlarla işimizi daha yeterli yapabilmek için ağır efor sarf ettik ve bu süreç hem kârlılığımızı hem de bilgilerimizi arttırmada çok büyük kıymetli faktör oldu. Mevcut yazılımlarla bir noktaya kadar gelebilsek de sonraki süreçte büyük datayı yönetemez olduk” dedi.

Ünlütürk kelamlarına şöyle devam etti:

“Çağın teknoloji suratına ahenk sağlamak, daha süratli erişebilmek ve raporlarımızı daha süratli alabilmek, maliyetlerimizi denetim edebilmek için kelam konusu projeye başladık. Dijital dönüşüm projemiz tam 2 yıl sürdü. Bu proje o kadar devasa ki şu ana kadar dünyada dokuma ve konfeksiyonu bir ortada uçtan uca çözmüş öteki SAP projesi bulunmuyor. Proje sonunda tüm takımımızı memnun eden nokta ise aylık raporlarımızı birinci 1 hafta – 10 gün aralığında erişebilmek ve raporlara dilediğimiz yerden cep telefonlarıyla da erişebilmek oldu.“

“Müşterilere artık SAP standartlarıyla neler yapmaları gerektiğini anlatıyoruz”

Dijital dönüşümde yeni yaklaşımlarla şirketlerin hayatlarını kolaylatırdıklarının altını çizen NTT Veri Türkiye ve MENA Satış Pazarlama Genel Müdürü Fatih Irak, “Eskiden projelerimizde müşterilerimize üretimi nasıl yapıyorsunuz, finansı nasıl yönetiyorsunuz diye sorarak oradan aldığımız bilgiler doğrultusunda bir kavramsal tasarım oluşturuyorduk. Son 5 senede birinci gün itibaren sistemi açıyoruz ve artık müşteriler yerine biz SAP standartlarında bunu bu türlü yapmalısınız diyerek prototipler oluşturuyoruz. Bu sayede müşterilere daha az sürprize yer veren ve birinci günden itibaren gördükleri bir sistem inşa ediyoruz” dedi.

“AR-GE yatırımlarını artıracağız”

Son olarak Sun Şirketler Kümesi İdare Heyeti Lideri Sabri Ünlütürk dijital dönüşüm ile raporlara ulaşmakta vakit harcamadıklarının altını çizerken, şirketin sürdürülebilirlik konusundaki yatırımlarını da şu sözlerle paylaştı:

“Sürdürülebilirlik uzunca vakittir bizim odağımızda olan bir mevzu idi. Kumaş üretimi yapan fabrikamızda ağır ölçüde su kullanımı var. Bu bahiste son yıllarda karbon salınımı konusunun daha çok gündeme gelmesiyle tekrar gündemimize girdi. Sun Şirketler Kümesi olarak bu mevzuda 10 yıldır raporlama yapıp karbon salınımını denetim etmeye çalışıyoruz. Atık suyumuzu arıtsakmamızın yanı sıra %95’ini geri kazanmak için yatırım yapmaya çalışıyoruz. İlaveten AR-GE çalışmalarına olan yatırımlarımızı da artırmayı amaçlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde halka arz olduğumuz vakit diliminde yatırımcımıza da bu prensip ve gayelerimizi anlattık. Gelen fonumuzun da %3 ila 5’ini bu yıl AR-GE harcamalarını artırmak için kullanacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.