Kripto Para

Dogecoin kurucusu kripto paraların %95’ine inanmıyor

Investing.com – Kripto para kesiminde muhalif yorumlarıyla bilinen Dogecoin’in kurucu ortağı Billy Markus, Twitter üzerinden paylaştığı son yorumunda kripto para projelerinin yüzde 95’inin aldatmaca ve işe yaramaz olduğunu tez etti.

Twitter üzerinden yapılan bu yorumu takip eden birçok kullanıcı ise Billy Markus’un Dogecoin üzere latife temalı bir kripto para üreterek bir çok dolandırıcılıkla ilgili projenin ortaya çıkmasından sorumlu olduğu halinde yanıt verdi. 

Markus’un yorumları reaksiyonla karşılandı

Markus’un kripto paralar hakkında yorumu birçok kişi tarafından olumsuz karşılanırken tenkitlerin temelinde Dogecoin üzere bir kripto varlığı geliştirmesi vardı. Markus, DOGE ile ilgili yapılan tenkitlere de yanıt vererek kripto varlığın reaksiyon üzerine ortaya çıkmış kıymetli bir eser olarak tanımladı.

En büyük Dogecoin destekçisi olan Elon Musk da Billy Markus’un yorumuna karşılık verenler ortasındaydı. Lakin Musk, eleştirmek yerine bu yoruma gülerek karşılık verdi.

Dogecoin, kripto para kesiminde Elon Musk’ın takviyesiyle yeni bir akım başlatmıştı

Billy Markus tarafından geliştirilen Dogecoin, 2013 yılında bir Litecoin forku olarak ortaya çıktı ve senelerce düşük hacimli olarak savsız bir biçimde devam etti, ta ki Elon Musk, 2020 yılında Dogecoin’i favori kripto parası ilan edene kadar. Tesla ve SpaceX CEO’su DOGE’yi desteklemeye başladıktan sonra kripto para fiyatı süratle yükseldi. O sıra Billy Markus da elindeki tüm DOGE’leri sattığını ilan etmişti.

Elon Musk’ın takviyesiyle geçen sene bu vakitler DOGE fiyatı, 0,73 dolara kadar ulaşarak rekor kırdı ve yalnızca 5 ayda yüzde 15.000 üzere muazzam bir yükseliş gördü. Dogecoin’in tanınan olduğu devirlerde ise yüzlerce misal köpek temalı altcoin üretildi. Bunlar ortasında Shiba Inu en tanınan olanıydı ve şu an Shiba, Dogecoin’in en büyük rakibi olarak gelişimine devam ediyor.

Billy Markus, bilhassa kripto para tarihine damga vuran Terra çöküşü sonrası yaptığı yorumlarla gündeme gelmeye başladı. Son olarak kripto paraların büyük çoğunluğunun aldatmacadan ibaret olduğunu argüman eden Markus, öncesinde de Terra kurucusu Do Kwon’u eleştirmişti. Bunun üzerine Do Kwon, Markus’u engelledi ve Dogecoin kurucusu ise bu yansıyı alaycı bir sözle memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Muharrir: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.