Kripto Para

Death Cross Çıktı! Analist: Altın Bu Seviyelere Düşebilir

Piyasa analisti Yohay Elam, Fed’in korkularının, altın için olumsuz olan faiz artışına kapı açtığını ve altının kademeli olarak 1.752 dolara kadar gerileme ihtimali olduğunu belirtiyor. Yohay Elam’ın teknik analizini ve tahminlerini kendi anlatımıyla Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Sarı metal için yukarı yönlü hareket sona ermek üzere olabilir”

Golden Cross (Altın Haç) modeli Aralık başında altın için ortaya çıktığında, boğa trendinin başlangıcını işaret etti. Altın, geçen ayın ortasından bu yana yukarı yönlü bir kanalda işlem görmeye devam ederken, diğer yönde bir hareket için hazır bekliyor. 50 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) 200 günlük SMA’nın üzerine çıktığında, buna bir yükseliş modeli olan ‘Altın Haç’ denir. En son 2 Aralık’ta, altın 1.780 doların altında işlem görürken gerçekleşti. O zamandan beri değerli metal yükseliş trendinde ve Perşembe günü neredeyse 1.850 dolara ulaştı. Sarı metal, Federal Rezerv’in kararıyla geçici olarak 1.752 dolara gönderildiği 15 Aralık’tan bu yana bir yükseliş kanalında işlem görüyor.

Bu 100 dolara yakın hareket, yukarı yönlü momentuma ve yükseliş kanalına rağmen sona ermek üzere olabilir. Bunun nedeni, Altın Haç modelinin tam tersi olan ‘Death Cross’ modelidir.

Death Cross (Ölüm Haçı), 50 günlük SMA’nın 200 günlük SMA’yı aşağı yönde geçtiği zaman oluşur. Grafiğin gösterdiği gibi, 50 günlük SMA (mavi çizgi) aşağı eğiliyor ve 200 günlük SMA yükseliyor. ‘Öpüşmek’ üzereler ve ardından yaklaşık 1.805 dolardan (kalın siyah çizgi) geçecekler.

Hareket kaçınılmaz görünüyor ve muhtemelen bir düşüş izleyecek. Nereye? 1.752 dolara kadar. Düşerken, 1.829 dolar, 1.823 dolar, 1.810 dolar, 1.805 dolar, 1.800 dolar, 1.790 dolar, 1.785 dolar ve 1.762 dolar dahil olmak üzere birçok destek hattı var.

Altın, 1.844 doları ve daha da önemlisi 1.850 doları geri alırsa boğalar cesaretlenir. Bu, kapıyı 1.865 dolar ve 1.900 dolara açacaktır.

Altın temel analizi

Temelde değeli metal, ABD 10 yıllık getirilerinin insafına kalmış durumda. Sam Amca’nın borcunun getirisi %1.,90’dan %1,75’e düşerek %1,80’e yükseldi. Altının getirisi olmadığı için, Amerikan borcunu tutmanın güvenliği ile rekabet ediyor. Faizdeki daha büyük hareketler, değerli metal üzerinde yavaş hareket eden değişikliklerden daha fazla etkiye sahip olma eğilimindedir. İzlenecek bir sonraki önemli olay, Federal Rezerv’in 26 Ocak’taki kararıdır.

Fed Mart ayında yakın bir faiz artırımı sinyali verirse ve bu yıl içinde potansiyel olarak tahvil satışı piyasalardan para çekilirse, faizler sıçrayabilir ve altın zarar görebilir. Tersine, Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları ekonomiye devam eden destek konusunda yatıştırıcı bir mesaj gönderirse, altın Ölüm Haçı’nın öpücüğünden kaçınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.