Borsa

Davos’ta Venezüela toplantısı

Venezüela kredi sağlayıcıları, ABD’nin birtakım yaptırımları hafifletmesinin ülkede yatırım için iyimserliği arttırmasıyla birlikte petrol kesimindeki potansiyel fırsatları görüşmek üzere gelecek hafta Davos’ta fevkalâde bir toplantı düzenleyecek.

Londra merkezli aracı kurum Illiquidx ve batık krediler konusunda uzmanlaşmış bir fon olan Canima Capital Management’ın 23 Mayıs tarihinde Davos’ta düzenleyecekleri ve 20’nin üzerinde kreditörün katılması beklenen toplantıda Venezüela petrol bölümünün tekrar açılmasının potansiyel tesirlerini açıklayacağı belirtiliyor.

Aktiflikte konuşmacılar ortasında eski Shell Plc yöneticisi Jeroen Van Der Veer, Venezüela Petrol Odası Lideri Reinaldo Quintero, devlet borcu tekrar yapılandırma uzmanı Rodrigo Olivares-Caminal, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Venezüela problemleri ile ilgilenen Keith Mines ve ekonomist ve Dış Bağlantılar Kurulu üyesi Francisco Rodriguez yer alacak.

Davos’ta birinci kere bu türlü bir tartışma yaşanacağına dikkat çeken IlliquidX CEO’su ve Canaima’nın kurucu ortağı Celestino Amore “ Yatırımcılar yaptırımların kaldırılması halinde Venezüela’daki petrol ve gaz bölümüne dair mümkün fırsatları ve kreditörler üzerindeki tesirleri bilmek istiyorlar” halinde konuştu.

Hala önemli yaptırımlar uygulanan Venezüela’nın temerrüde düşen 60 milyar dolarlık borcunun yakın vakitte yapılandırılması mümkün görünmüyor.

Fakat Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu global güç krizi, Venezüela’nın petrol tedarikindeki ıstıraplara nasıl yardımcı olabileceği sorusunu gündeme getirdi. ABD bugünlerde Venezüela’da faaliyet gösteren petrol şirketlerine yönelik kısıtlamaları hedefleyen yaptırımların hafifletilmesini planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.