Borsa

Davos’ta iklim ve güç krizi tartışıldı

Kerry, İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya İktisat Forumu kapsamında düzenlenen “Gezegenimiz ve İnsanları Korumak” başlıklı panelde konuştu.

Rusya ile olan kesintide kaybedilen gazın Avrupa’ya yine tedarik edilmesi gerektiğini belirten Kerry, “Kimse Ukrayna’daki krizi bir anda eski tip altyapıyı (yeniden) inşa etmek için mazeret olarak kullanabileceğine inanmamalı. Kelam konusu olan düşünülünce bundan daha akıllı olmalıyız.” sözlerini kullandı.

Süratli bir halde yenilenebilir güç kaynaklarına yatırımlar yapılması yoluyla global ısınmanın 1,5 santigrat derece sonunun altında tutulabileceğini aktaran Kerry, “Burada gerçek seçimler yaparsak tüm bu savaşları kazanabiliriz: Ukrayna konusunda yapmamız gerekeni yapabiliriz, iklim krizi konusunda yapmamız gerekeni yapabiliriz.” diye konuştu.

Kerry, Ukrayna’daki savaşın akabinde artan güç fiyatlarının, iklim krizine neden olacak fosil yakıtlara dönmek için bir açık kapı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Panele katılan Memleketler arası Güç Ajansı (UEA) Lideri Fatih Birol da 1970’li yıllardaki petrol krizlerinden farklı olarak günümüzde güç dalının tamamını etkileyen bir global güç krizi yaşandığını tabir etti.

“Rezervlerimiz var”

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Kıdemli Lider Yardımcısı Frans Timmermans ise Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kendilerini doğal gazı kesmekle tehdit edemeyeceğini belirterek, “Eğer bunu yaparsa herkesten fazla kendisine ziyan verecek. Rezervlerimiz var.” dedi.

Timmermans, öbür ülkelerden LNG ve boru çizgileri üzerinden daha fazla kaynak tedarik etmeye başladıklarını aktararak, “Aynı vakitte bu üretici ülkelere uzun vadeli bir münasebet sunuyoruz. Yalnızca fosil kaynaklar değil, geleceğin yeşil hidrojen güç kaynakları manasında bir ilgi sunuyoruz. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu bununla ilgileniyor.” diye konuştu.

İleride Akdeniz havzasının çok büyük bir ehemmiyete sahip olacağına işaret eden Timmermans, “Akdeniz’in dünyanın yeni güç kaynağı olduğunu göreceğinizi düşünüyorum. Bu yeşil hidrojen olacak. Avrupa, bunun bir kesimi olacak. Afrika, bunun bir kesimi olacak. Körfez, bunun bir modülü olacak. Bu son derece heyecan verici.” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.