Kripto Para

“Daha da Kötü Olacak” Ünlü İsimler, Altın Beklentilerini Paylaştı!

Enflasyon, altın piyasası için iki ucu keskin bir kılıç olmaya devam ediyor. Enflasyon, reel faiz oranlarını düşük tutacak olsa da, artan tüketici fiyatları, Federal Rezerv’in ekonomiyi soğutmak için agresif adımlar atacağı beklentileriyle karşılanıyor.

Enflasyon, Federal Rezerve ve altın fiyatları

Federal Rezerv, Mart ayında aylık tahvil alımlarını sona erdirmek istiyor. Piyasalar ayrıca Mart ayında ilk faiz artırımını görmeyi bekliyor. Piyasalar bu yıl dört faiz artışı fiyatlıyor. Son bir şahin hareketle Fed, aşırı şişmiş bilançosunu yıl sonundan önce azaltmaya başlayabileceğinin sinyalini verdi.

İlk bakışta, bunlar değerli metaller piyasası için oldukça önemli engeller gibi görünüyor. Ancak yeni yılın başlarında altın ve gümüşte hala çok fazla yükseliş eğilimi var. Birçok analist, Federal Rezerv’in enflasyon eğrisinin gerisinde kalacağına dair beklentilerin, agresif para politikalarının ekonomiyi resesyona sürükleyeceği korkularına kaymaya başladığına dikkat çekiyor. Analistlere göre, bir kez daha, Fed kendisini yılın geri kalanında altın fiyatları için iyi olması gereken zorlu bir köşeye boyadı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere milyarder ‘Bond King’ Jeffrey Gundlach, 2022’de ‘durgunluk nöbetinde’ olduğunu söyledikten sonra haftanın başlarında manşetlere çıktı. DoubleLine CEO’su, ABD tüketici güveni ve getiri eğrisi verilerinin potansiyel bir ekonomik yavaşlamaya işaret ettiğini kaydetti ve “Son iki yıldır olmadığımız kadar durgunluk nöbetinde olacağız” dedi.

Tüketiciler satın alma güçlerinin azaldığını görmeye başlıyor ve bu da onları daha az ürün almaya zorluyor. Birçok analist, yılın başında artan emtia fiyatlarıyla mevcut koşulların iyileşmeden önce daha da kötüleşebileceğini belirtiyor.

Merk Investments’ın başkanı ve baş yatırım görevlisi Axel Merk, verdiği bir röportajda, altının, Fed’in bu yıl ne yaparsa yapsın önemli bir portföy çeşitlendirme aracı olarak çok sağlam bir konumda olduğunu söyledi:

Şu anda altının olduğu yerde çok mutluyum. Altının burada sağlam bir temel bulduğunu düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.