Alt Coinler

Çinliler Bu Altcoin’e Yöneldi: Milyonluk Yatırım da Aldı!

Çinli kullanıcılar, pandemi ve öteki sansürlenebilir medya manzaralarını kaydetmek için bir altcoin üzerinde depolanan NFT’lere yöneliyor.

Bu altcoin, sansüre karşı uğraşta Çinli kullanıcıların dikkatini çekiyor

Blockchain tabanlı depolama tahlili olan Arweave, Moore’un azalan data depolama maliyeti Maddesine dayanan yeni bir Blockchain cinsidir. Kullanıcılar, yüz yıllık depolama için megabayt başına bir sentten daha az bir fiyatla peşin ödeme yapabilir ve tahakkuk eden faiz, azalan depolama maliyetini sonsuza kadar karşılayabiliyor. Halihazırda geliştirilmiş yaklaşık 200 uygulama ile 1 milyondan fazla bilgi şu anda permaweb’de depolanıyor. Daha fazla bilgi için Kriptokoin.com olarak hazırladığımız makalemize göz atabilirsiniz.

İçerik üreticileri Arweave’e katılıyor

Sansürü atlamaya devam etme gayretlerinde, öteki içerik oluşturucular daha evvel Weibo’da yapılmış podcast’leri ve gönderileri yedeklemek için Arweave’e döndü. Çinli bir yayıncı, 100.000 müellif tarafından yazılan makaleleri kalıcı olarak depolamak için Blockchain teknolojisini kullanıyor. Emsal formda, LikeCoin, içeriği korumak için bir kolay bir WordPress eklentisine sahip. LikeCoin kurucusu Kin Ko2nun açıklamalarından bir alıntı:

Bir makaleniz varsa, insanlık tarihi olarak kalıcı olarak saklanacak kadar kıymetli olduğunu düşündüğünüz sürece, bunu yapabilirsiniz.

Ko’nun teknolojisi, Hong Kong Radyo Televizyonu’ndan arşivlenmiş içeriği korumak için çaresiz olan Hong Kong sakinleri tarafından daha evvel kullanılmıştı. Bu atılım, yayıncının bir yıldan eski içeriği silmeye başlayacağını açıklamasının akabinde geldi. 2019’da, bir küme protestocuya yapılan atağın görüntü manzaraları, halkın kolluk kuvvetlerine olan inancının keskin bir formda düşmesine neden olarak görüntü içeriğini siyasi olarak suçladı ve silme mümkünlüğünü artırdı. Sonuç olarak, Ko’nun yeni gelişen teknolojisini kullanmada müdafaa çok kıymetli hale geldi.

Müdafaanın anahtarı birden fazla depolama pozisyonu

Digital Currency Initiative’de MIT uzmanı Neha Narula’ya nazaran, içeriği müdafaanın en düzgün yolu fazlalık yaratmaktır “böylece biri onu kaldırmak isterse, bu kopyaları barındıran tüm insanlara gitmesi gerekir” diyor. LikeCoin, medya belgesini birden fazla yerde depolamak için Arweave’i kullanır, bu da içeriği sansürlemeyi zorlaştırır, lakin InterPlanetary File System (IPFS) kullanarak bulmayı kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.