Borsa

Çin’den yeni iktisat paketi

Çin’de Başbakan Li Keqiang tarafından başkanlık edilen Devlet Konseyi’nde ekonomiyi daha istikrarlı hale getirmek gayesiyle mali, finansal tedarik zincirleri, güç, toplumsal yardım, barınma, tüketim ve yatırımlar üzere alanlarda özel tedbirler alınması kararlaştırıldı.

Mali açıdan daha fazla sayıda dalda vergi indirimine gidilmesi ve toplam vergi indiriminin 140 milyar yuana çıkarılacağı belirtilen haberde toplumsal güvenlik ödemelerinin ertelenmesi de yılsonuna uzatılarak daha kuvvetli dallara de yayılacak.

Finansal olarak ise küçük ve orta işletmelere ayrılan kredi takviyesi hissesinin da bu yıl iki katına çıkarılmasına karar verildi.

Son periyotta çok fazla gündeme gelen tedarik zinciriyle ilgili düşünceleri da çözmek isteyen Çin, üretimin kaldığı yerden devam etmesi ve nakliyelerin meselesiz sürdürülebilmesi için alınan tedbirlerin gözden geçirilerek uygunlaştırma çalışmalarının yapılacağı kaydedildi.

Tüketimi canlandırmak için yolcu araçlarında alınan vergilerde 60 milyar yuana kadar indirim kararı alınırken barınma taleplerini karşılamak için de kentlere uygun biçimde geliştirilmiş tedbirler devreye alınacak.

Kurul bir dizi güç projesine başlanarak güç güvenliğinin sağlanmasını hedeflerken işsizlere yapılacak toplumsal yardım standartlarında da artan enflasyonun hesaba katılması kararı aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.