Borsa

Çin’den bankalara kredileri artırma daveti

Çin Merkez Bankası (PBOC) ve bankacılık düzenleme kurumu pandemi nedeniyle olumsuz tesirler gören ekonomiyi desteklemek ismine bankalara kredileri artırma davetinde bulundu.

Çin Merkez Bankası Lideri Yi Gang ve öbür yetkililer Pazartesi günü 24 büyük finansal kuruluşla masaya oturarak kredi şartlarını görüştü.

Açıklamada bankalarla yapılan toplantıda onaylanan kredilerin tesliminin hızlandırılması ve gayrimenkul kredilerindeki büyüme istikrarının sürdürülmesi davetinde bulunulduğu belirtildi.

“Büyük finansal kurumlar sırtlarındaki sorumluları yerine getirmek ismine tüm kaynaklarını tesirli bir biçimde kullanarak kredi taleplerini karşılamalı ve siyaset değişimini güçlendirmeliler” sözlerine yer verilen açıklamada bankaların küçük işletmeler, yeşil projeler, teknolojik yenilikler, güç arzı ve altyapı üzere kritik alanlara odaklanması gerektiğine dikkat çekildi.

Toplantıda China Development Bank, Agricultural Bank of China ve China Citic Bank Corp.’tan temsilcilerin bulunduğu ve kredi büyümesinde istikrarı korumak için yapılanları görüştükleri kaydedildi.

Toplantılar Nisan ayı kredi büyümelerindeki sert düşüş sonrası geldi

Kelam konusu teminatlar ayın başında gelen Nisan ayı için kredi büyüme datalarının sert bir düşüş yaşayarak beş yılın en düşük düzeyine yakın seyrettiğini göstermesi sonrası geldi. Bu düşüşün tüketici ve işletmelerin Kovid-19 kapanmaları boyunca kredi çekmekten kaçınmaları nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.

“Açıklama ticari bankaların gerçek ekonomilere dayanağını artırması konusunda yürek vermesi için bir rehber olma niyetiyle yapılmış üzere görünüyor” diyen NatWest Group Plc. Ekonomisti Peiqian Liu, “Bu durum yeni bir siyaset insiyatifi değil lakin nakdî gevşemenin daha nicelik bazlı bir gevşemeye odaklanacağı görüşümüzü güçlendiriyor. Kredi ivmesi büyük ihtimalle kapanma sonrası toparlanmayı desteklemek için sürat kazanacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Salı günü toplantıyla ilgili yapılan öbür bir açıklamada ise PBOC’nin bankalara kredilere artırmaları için gerekli rehberliği yapması için taahhütte bulunduğu vurgulandı.

Bununla birlikte banka ekonomiyi ve istihdamı istikrara kavuşturmak için başka bankaları daha ucuz finansman ve küçük işletmelere yardım konusunda destekleyeceklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.