Kripto Para

Çin’de yasaklanan STEPN, sert düşüş sonrası toparlanmaya çalışıyor

Investing.com – Çin yasaklarından etkilenen son proje olan Solana tabanlı STEPN (GMT), dün süratli biçimde pahasının yüzde 35’ini kaybettikten sonra bugün yüzde 20 bedel kazandı.

STEPN, Çin’in kripto para üniteleriyle ilgili siyasetlerine ahenk sağlamak için ülkedeki hizmetini durdurmak zorunda kaldı. Bu gelişmeyi takiben projenin tokeni GMT, dün 1,37 dolardan 0,89 dolara kadar gerileyerek yüzde 35 paha kaybetti. Günün birinci saatlerinde kıymet kaybı 0,8 dolara kadar uzandı. GMT pazarındaki bu şok atlatıldıktan sonra alıcı hacminin artmasıyla altcoin, gün içinde kıymetini yüzde 20 kadar artırarak 1 dolar bandına geri döndü. 

Web3 tabanlı bir uygulama olan STEPN, Çin’in kripto tersi siyasetlerinden ötürü ülkede hizmetlerine devam etmeyeceği kararını açıklayarak düzenleyici siyasetlere karşı proaktif aksiyonlar alacağını göstermiş oldu.

Oyun tabanlı yarar programı sunan uygulamalar ülkelerin dikkatini çekiyor

Çinli kullanıcıların, 3 milyon kullanıcısı bulunan STEPN’in kullanıcı tabanının yüzde 5’ini oluşturduğu biliniyor. STEPN projesi, spor ayakkabı temalı NFT satışı yaparak kullanıcıların uygulama üzerinden hareket ettikçe GMT tokeni kazanmalarını sağlıyor. 

Sistemli bir kar metodu olarak ortaya çıkan bu tıp projeler, ülke hükümetlerinin de radarına girmiş durumda. Ülkelerin ilerleyen periyotlarda bu cins kripto para kar usulleri için vergilendirme modeli ve KYC kuralı getirmesi beklentiler ortasında.

Başka yandan Çin kripto para savunucuları, risklere karşın yasaklarla çaba etme konusunda kararlı gözüküyor. Örneğin, geçen sene ülkede kripto para madenciliğinin yasaklanmasına karşın son datalar, Çin’de Bitcoin madenciliğin devam ettiğini ortaya koydu. O denli ki şu an Çin’deki Bitcoin madencilik faaliyetleri, dünya genelinde ABD’den sonra en büyük ikinci hash oranına sahip.

Muharrir: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.