Borsa

Çin’de sanayi kârları 2020’den bu yana birinci kere daraldı

Sıfır olay stratejisiyle sert salgın önlemleri uygulayan Çin’de ekonomik göstergelerden olumsuz sinyaller gelmeye devam ediyor.

Ülkede Nisan ayında sanayi kârları yıllık yüzde 8,5 geriledi. Böylece Nisan 2020’den bu yana en makus performans kaydedildi. Yabancı firmaların kârları da yüzde 16,2 düştü.

Datalar Çin’den gelen olumsuz göstergelerin son halkasını oluşturdu.

Çin’de salgın tedbirleri kapsamında birçok fabrikanın üretimini durdurmak, tüketicilerin de konutta kalmak zorunda kaldığı Nisan ayında sanayi üretimi ve perakende satışlarda sert daralma izlenmişti.

Daha evvel açıklanan datalara nazaran Nisan ayında sanayi üretimi bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 2,9 geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi sanayi üretiminde yüzde 0,5 artış kaydedilmesi tarafındaydı.

Perakende satışlar ise tıpkı periyotta yüzde 11,1 düştü. Bu dataya ait beklenti yüzde 6,6’lık düşüş olarak belirlenmişti.

Büyüme aşağı istikametli revize ediliyor

Çin büyümesine ait iddialarda salgın tedbirlerinin tesiri izlenmeye devam ediyor.

Ülke büyümesine ait varsayımlarını aşağı çeken kurumlar ortasına JPMorgan ve UBS de katıldı.

UBS 2022 için büyüme iddiasını yüzde 4,2’den yüzde 3’e çekerken, JPMorgan da 2022 büyüme beklentisini yüzde 4,3’ten yüzde 3,7’ye indirdi.

JPMorgan değerlendirmesinde Kovid tedbirlerinden ötürü ülkede ikinci çeyrekte derin bir daralma olabileceğine de dikkat çekti.

Daha evvel de Goldman Sachs ve Citi de varsayımlarında aşağı istikametli revizyonlar yapmıştı.

Goldman Sachs, Çin’in 2022 büyüme varsayımını yüzde 4,5’ten yüzde 4’e düşürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.