Borsa

Çin’de rekor faiz indirimi

Kovid tedbirleri münasebetiyle ekonomik göstergelerinde bozulma görülen Çin’de gösterge kredi faizinde rekor indirim geldi.

Mortgage faizleri için de gösterge olan 5 yıllık kredi ana faiz oranı 15 baz puan indirimle yüzde 4,45’e çekildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 5-10 baz puan indirim tarafındaydı.

1 yıllık kredi ana faiz oranı ise yüzde 3,7 düzeyinde tutuldu. Bloomberg anketinde bu faiz oranında da 5-10 baz puanlık indirim beklentisi yer almıştı.

Rekor indirim kararı mortgage faiz oranlarındaki indirimin akabinde geldi. Pazar günü Çin Merkez Bankası (PBOC) konut piyasasındaki daralmanın önüne geçebilmek için birinci defa konut alanlara yönelik mortgage faiz oranlarını yüzde 4,6’dan yüzde 4,4’e düşürmüştü.

Çin büyümesi ile ilgili aşağı istikametli revizeler gelmişti

Çin’de salgın tedbirleri iktisat üzerinde tesirini gösterirken, yabancı kurumlar da beklentilerini aşağı istikametli revize etmişti.

Beklentilerinde değişikliğe giden son kurumlardan biri ABD’li Goldman Sachs olmuştu. Banka, Çin’in 2022 büyüme varsayımını yüzde 4,5’ten yüzde 4’e düşürdü. İkinci çeyrek için yıllık büyüme iddiası de yüzde 4’ten yüzde 1,5’e çekildi.

Kurum ekonomistleri hükümetin yüzde 5.5 civarındaki büyüme gayesine atıfta bulunularak “Vaka artışlarıyla sarsılan bölgelerde ekonomik performans besbelli biçimde düştü” tabirlerine yer verdi.

ABD’li öbür bankalar da büyüme beklentilerini aşağı çekmişti. Citi 2022 büyüme varsayımını yüzde 5,1’den yüzde 4,2’ye, JPMorgan yüzde 4,6’dan yüzde 4,3’e, Morgan Stanley de yüzde 4,6’dan yüzde 4,2’ye çekmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.