Borsa

Çin’de iktisat teşvikleri 5 trilyon doları aştı

Çin, pandeminin tekrar patlak vermesi ve kapanmaların ekonomik aktiviteyi baltalaması sonrası piyasalara 5,3 trilyon dolarlık takviye sağlayarak ekonomiyi desteklemeyi planlıyor.

Bloomberg’in hesaplamalarına nazaran Çin’in 17 trilyon dolarlık iktisadının üçte birine karşılık gelen sayı 2020 yılında pandeminin birinci dalgası sonrası verilen takviyeden daha küçük.

Başbakan Li Keqiang hafta başında yaptığı açıklamada iktisadın içinde bulunduğu olumsuz ortamdan çıkamaması halinde bu sayının artabileceğine dikkat çekti.

“Bu yıl izlenecek siyasetin destek noktası merkez bankasının şimdiye dek izlediği takviye rolüyle birlikte bütçe harcamaları ve hükümet yatırımları olacak üzere görünüyor” diyen Bloomberg Çin Ekonomisti David Qu, “Daha güçlü bir mali siyaset için hala gereğince alan var ki bu büyümeyi desteklemek bağlamında çok daha tesirli bir yol” değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg’in hesaplamalarına nazaran bugüne dek açıklanan mali dayanaklar yaklaşık 35,5 trilyon yuana denk geldi. Bütçe tarafında bu sayı lokal idareler tarafında çıkarılan özel tahvillerle birlikte yapılacak genel bütçe harcamaları, vergi ve harç kesintilerinden oluşuyor.

Çin Merkez Bankası’ndan para siyaseti dayanağı

Para siyaseti takviyesi ise Çin Merkez Bankası tarafından para siyaseti yoluyla özgür bırakılan yüz milyarlarca yuan likiditeyi, bankaların karşılık oranlarında indirimleri ve pandemi boyunca küçük işletmelere ve yeşil projelere yardımcı olmak için ucuz kredileri içeriyor.

Dünyanın en büyük ikinci iktisadının hükümetin bu yıl için belirlediği yüzde 5,5’lik büyüme maksadını tutturmak için fevkalade bir baskı altında olduğu bedellendiriliyor. Şanghay ve öteki kentlerde yaşanan kapanmalar sonrası endüstriyel üretim ve tüketici harcamalarının 2020 başından beri en düşük düzeye belirtiliyor.

Yetkililer ekonomik maksatlara ulaşılacağına dair taahhütlerde bulunurken zirve yöneticiler ise sıfır Kovid-19 siyasetine sadık kalacaklarını açıkladılar. Bu durum ekonomistlerde Pekin idaresinin gayelerine ulaşma konusunda muvaffakiyetle ulaşması konusunda kuşkulara neden oldu.

Buna ek olarak takviye ve genişleme paketlerinin büyük çoğunluğunun Mart ayı başında yapılan Ulusal Halk Kongresi’nde açıklanmış olması ve bu tarihin kapanmaların büyük çoğunluğundan evvel olması nedeniyle uzmanlar bu yıl için daha fazla tedbir açıklayabileceğine dikkat çekiyorlar.

Tekrar de enflasyonla çaba kapsamında şahin siyasetlerden çok fazla uzaklaşmamak gerektiğinin farkında olan merkez bankasının temkinli bir yaklaşım izleyeceği ve borçların süratle yükselmesine neden olan 2008 finansal krizinde izlenen stratejiyi tekrarlamayacağı bedellendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.