Alt Coinler

Çin Yasağı Bu Altcoin’i Kötü Çökertti: Kırmızı Bayraklar Var!

Web3 hayat usulü uygulaması STEPN, Çin yasağının akabinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden %75 oranında düşüşle devasa bir çöküşe şahit oldu. Analistler, STEPN’in token iktisadını, play-to-earn altcoin projelerinin benzeri bir mevt sarmalına girme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna söyleyerek eleştirdiler.

Çin’den çekilme haberiyle altcoin fiyatı kırmızı bayrakları çekti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Web3 coin’i STEPN, ilgili düzenleyici siyasetler nedeniyle uygulamayı Çin’deki kullanıcıları kapattığını duyurdu. Bu gelişmenin tesiriyle STEPN’in tokeni GMT fiyatı, kırmızı bayrakları çekerek, büyük bir düşüşe şahit oldu ve bir gecede %8,5 kayıp verdi.

Proof of Move (PoM) deliliyle çalışan bir uygulama olan STEPN, düzenleyici kaygıları öne sürerek apansız Çin anakarasındaki kullanıcıları kapıları kapattığını duyurdu. STEPN, Twitter hesabı üzerinden, kullanıcılarını şu biçimde bilgilendirdi:

İlgili düzenleyici siyasetlere etkin olarak karşılık verebilmek için STEPN, yazılım kullanıcılarının bir envanterini çıkaracaktır. Çin anakarasındaki kullanıcılar bulunursa, STEPN, kullanım kurallarına nazaran 15 Temmuz 2022 (UTC+8) saat 24:00’te hesaplarına GPS sağlamayı ve IP pozisyon hizmetlerini durduracaktır.

Platform ayrıyeten, hesaplarını anakara Çin’deki bir IP pozisyonundan kullanıyorlarsa, kullanıcılardan uygulama içi varlıkları ve NFT’leri kullanma konusunda kendi kararlarını vermelerini istedi. STEPN, bu gelişmeye ait daha fazla ayrıntıyı, medya duyuruları ve e-posta yoluyla kullanıcılarla paylaşılacağını belirtti.

Kullanıcıların akıllı telefonları tarafından takip edildiği formuyla hareketlerine nazaran kripto para kazandıkları play-to-earn uygulaması, kullanıcılara üstün bir tecrübe sunmaya devam edeceğini kaydederek, neden olduğu rahatsızlıktan ötürü özür diledi. STEPN, platformun kuruluşundan bu yana Çin anakarasında rastgele bir işle meşgul olmaktan kaçındı. Platform, Çin’deki kullanıcılar için uygulamasını geri alırken, kullanıcılara dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmaları hatırlatılıyor.

Analistler, altcoin fiyatının düşebileceğine inanıyor

Kripto analistleri 0,50 dolara bir düşüş öngörüyor. Önde gelen bir analist olan Crispus Nyaga, dört saatlik grafiğin düşüş işaretleri gösterdiğini savunuyor. Analiste nazaran GMT fiyat grafiğinde bir düşüş flama deseni yer aldı ve bu, satış baskısındaki artışın habercisi olarak kabul ediliyor.

GMT fiyatının 25 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamaların altına düştüğünü belirten Crispus Nyaga, GMT’nin 0,50 dolar düzeyine ulaşarak tüm vakitlerin en düşük düzeyini görebileceğine inanıyor. Bununla birlikte yazının yazıldığı sıralarda altcoin, biraz toparlanıp 1 doların üzerine çıkmayı başardı. Buna karşın GMT, 4,11 dolarlık ATH düzeyinden %75 uzakta bulunuyor.

STEPN token iktisadı sürdürülebilir olmayabilir

Bu gelişmeler olurken kripto uzmanları, sürdürülemez olduğunu düşünerek STEPN’in token iktisadını eleştiriyor. Uzmanlar, STEPN’in ekonomisindeki oyuncuların büyümesi platoya ulaşırsa, play-to-earn altcoin projelerinin misal bir çöküş tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını kıymetlendiriyor.

STEPN’in GMT tokenleri sonlu bir tedarikte mevcut ve uygulama içi etkinlikler yoluyla hem GMT hem de GST tokenlerinin sirkülasyonunu azaltmak için bir yakma düzeneği bulunuyor. STEPN ekosistemi, kaynak yaratma ve yarar için çift tokenli bir iktisat üzerinde çalışıyor. Naif token olan GMT, altı milyarlık hudutlu bir arza sahip ve token oluşturma aktiflikleri yahut para basma yoluyla kazanılabiliyor.

Dijital spor ayakkabılarını temsil eden Green Satoshi Tokens (GST), oyun içi yardımcı program tokenleri ve uygulamadan mal satın almak için kullanılabiliyor. GST’lerin sınırsız bir arzı var ve temel hareketlerle basılabiliyor. STEPN uygulaması, Blockchain’ler, Web3, Game-Fi ve Social-Fi’deki üç öğeyi birleştiriyor. Fiyatında önemli bir artışa şahit olduktan sonra GMT sert bir düşüş yaşadı. Bilhassa STEPN’in Çin’den çıkma planlarını duyurması son günlerdeki düşüşü tetikledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.