Dünya

Çin, Jenerasyon ve Yol projesini Güney Amerika’ya kadar genişletiyor

Çinli şirket Cosco, Peru’da Güney Amerika’daki birinci limanının inşasını tamamlıyor. 3 milyar dolarlık şantiye Çin’e bu kıtada da bir stratejik merkez oluşturma imkanı sağlayacak. Çin Asya, Avrupa ve Afrika’dan sonra İpek Yolu ağlarını Güney Amerika’da da örüyor. Çin kamu teşebbüsü Cosco Shipping, birinci kargolarını ve konteyner taşıyıcılarını bir yıl içinde alması planlanan yeni bir tanker limanının inşa çalışmalarını Peru’nun Pasifik kıyısında bitiriyor. Şimdiden dünyanın pek çok yerindeki 35 limanda çalışan Cosco Shipping böylelikle Güney Amerika’daki birinci tesisine sahip olacak. Bu liman, Çin’in İpek Yolu için bu kıtada da bir merkez edinmesini sağlamış olacak.

2019 yılında kurulan şantiye 3 milyar dolarlık bir yatırım meblağı söz ediyor. Lakin Cosco, Peru’nun başşehri Lima’nın 55 kilometre kuzeyindeki Chancay’a sıfırdan dev bir tesis kurmak için tek başına gelmedi. Hammadde ticareti yapan Glencore isimli İsviçre firması ile yürütülen projeye diğer Çin devlet şirketleri de katılarak boş topraktan dev bir endüstriyel ve lojistik merkez yaratılacak. Bu ortada Lima’nın güneyinde Cosco’nun rakipleri olan Danimarkalı A.P.Möller-Maersk ve Dubai DP Sorld tarafından işletilen büyük bir liman var. Yeni liman tamamlandıktan sonra tıpkı bölgede emsal bir dev merkez oluşturacak.

Beijing, Peru’nun en büyük iki bakır madenini zati kamu teşebbüsleri aracılığıyla işletiyor. Lakin bakırın ekolojik dönüşüm teknolojilerinde çok değerli bir hammadde olmasına ve Çin’in de bu hammaddenin en kıymetli alıcılarından olmasına rağmen Chancay’dan yalnızca bakır geçmeyecek. Cosco’nun önceliği, konteyner ve tarım eserlerinin nakliyatı için altyapı inşasını bitirmek. Şirketin emeli, verimli bir ticaret yapmaktan öte, Latin Amerika’ya transit piyasasında hisse elde edebilmek.

-iDeal Haber Merkezi-

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.