Borsa

Çin iktisadında tablo 2020’den makûs

Çin Başbakanı Li Keqiang, ülke iktisadının bir dereceye kadar pandeminin başladığı 2020 yılından daha makûs halde olduğunu söyleyerek işsizlik oranlarnı düşürmek için çabalanması davetinde bulundu.

Çarşamba günü mahallî yetkililer, kamu şirketleri ve finansal kurumlarla ekonomiyi istikrara kavuşturmak için yapılan toplantı sonrası konuşan Li, “Çin’deki ekonomik göstergelere değerli ölçüde düştü, ve şu anda görülen ziyan kimi açılardan muhakkak bir düzeye kadar pandeminin bizi birinci vurduğu 2020 yılından daha büyük” sözlerini kullandı.

Çin devlet haber ajansının Li’nin açıklamalarına dayandırdığı haberinde yetkililere ikinci çeyrek için işsizlik oranının düşürülmesi davetinde bulunduğu ve iktisadın “kabul edilebilir bir aralıkta” işlemesi gerektiğini söylediğine yer verildi.

Başbakan Li, ülkedeki işsizlik oranının Nisan ayında yüzde 6,1 gelerek 2020 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeyi görmesi sonrası “karmaşık ve vahim bir istihdam imajıyla karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

Bu toplantı geçtiğimiz aylarda pandemi ve kapanmaların ekonomiyi büyük baskı altına alması ve hükümetin yüzde 5,5’lik büyüme gayesini tehdit etmesi nedeniyle ekonomiyi desteklemek gayesiyle daha evvel yapılan birçok toplantının sonuncusuydu.

Lider Xi Jinping’in sıfır Kovid siyasetine bağlı kalacaklarını açıklaması sonrası büyüme gayesinin kaçırılmasına kesin gözüyle bakan ekonomistlerin ortalama büyüme iddiaları yüzde 4,5 oldu.

Başbakan Li ise sıfır Kovid siyasetinin iktisat üzerindeki tesirlerini azaltmak için çabalayacaklarını vurgulayarak, “Pandemiyi denetim ederken ekonomik kalkınma için belirlediğimiz maksatlara de ulaşmak zorundayız” sözlerini kullandı. Mevcut takviye siyasetlerinin uygulanmasına dikkat çeken Li, daha ayrıntılı uygulamaların ay sonuna dek devreye alınacağını söyledi. Li ikinci çeyrek bilgilerinin de “doğru olarak” yayımlanacağını ekledi.

Devlet Kurulu Pazartesi günü kapanmalar nedeniyle zorluklar yaşayan işletmeler için birçok alanda takviyesi içeren 33 tedbir hususu açıklamış ve lokal idarelere özel tahvillerden gelen getirilerinin büyük kısmını Ağustos sonuna dek harcamaları talimatı verilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.