Borsa

Çin-ABD rekabetinde 1976’dan beri bir birinci olabilir

Bloomberg Economics bir raporunda dünyanın en büyük ikinci iktisadı Çin’in bu sene sırf yüzde 2 büyümesini beklediğini açıkladı. Şayet bu varsayım gerçekleşirse, 1976 yılından beri en zayıf büyüme sayısı olacak.

Pandeminin başladığı ve iktisada darbe vurduğu 2020 yılında dahi iktisat yüzde 2.2 büyümüştü.

Bloomberg Economics’e nazaran ABD iktisadında ise bu yıl büyümenin yüzde 2.8 olması bekleniyor.
Bu varsayımlara nazaran Çin’in büyüme sayısı, rakibi ABD’nin gerisinde kalacak. Dünya Bankası’nın datalarına nazaran bu, Çin Kültür İhtilali’nin gerçekleştiği 1976’dan beri bir birinci olacak.

1970’li yılların sonunda ‘reform ve dışa açılma’ siyasetinden bu yana Çin iktisadında süratli büyüme süreci devam etti. Pekin hükümeti mali ve nakdî tedbirler alırken Devlet Lideri Şi Jinping’in ekonomik aktiviteyi sınırlayan ‘Sıfır Kovid’ siyaseti son periyotta alınan bu tedbirlerin tesirini azaltıyor. Öteki yandan yüksek enflasyonla gayret eden ABD iktisadında istihdam ve tüketici harcamaları güçlü seyrini koruyor.

Yüzde 2’lik büyüme iddiası, Çin hükümetinin yüzde 5.5’lik maksadının de epey altında. Çin büyümesi, gayelerin koyulmaya başlandığı 90’lı yılların sonlarından beri birinci kere yıllık amacın altında kalacak. Şanghay üzere kentlerdeki karantinalar nedeniyle bu yıl konan maksat, şimdiye kadar belirlenen en düşük amaç oldu.

Wall Street Journal’da geçen ay yer alan habere nazaran Jinping büyümenin ABD büyümesini geçmesi için gerekenin yapılacağını belirtmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.