Borsa

Çavuşoğlu: Türkiye’nin güvenlik tasaları karşılanmalı

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi sırasında açıklamalarda bulundu.

Görüşmede ikili görüşmelere odaklanacaklarını ve ABD ile uyuşmazlıkların diyalog ve diplomasi yoluyla tahlilini ele alacaklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa ait, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı bir defa daha şunu gösterdi, Türkiye ve ABD dost ve ittifak olarak daha âlâ iş birliği yapmalı. Bu yalnızca bizim değil bölgemizde ve ötesindeki dost ve müttefiklerimizin de beklentisi.” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği müracaatlarına ait de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye, bu savaş başlamadan evvel dahi NATO’nun açık kapı siyasetini destekliyor. Bu iki ülkenin mümkün NATO üyeliklerine ait bizim de yasal kaygılarımız var. Onlar terör örgütlerini destekliyorlar. Savunma eserleri ihracatı konusunda da kısıtlamalar var. Biz kaygılarımızı açıkladık, iki meslektaşımla da Berlin’de konuştum. Güvenlik telaşlarını anlıyoruz ve Türkiye’nin de güvenlik tasaları karşılanmalı.”

ABD, Türkiyenin güvenlik kaygılarının karşılanabileceğini açıkladı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda “Türkiye’nin güvenlik kaygılarının karşılanabileceğini”, ABD’nin de süreçte rol oynadığını belirtti.

Sullivan, Biden’ın yarın başlayacak Güney Kore ve Japonya ziyaretlerini kıymetlendirmek üzere Beyaz Saray basın odasında gazetecilerin karşısına çıktı.

Kelam konusu ziyaretin Biden’ın başkanlığı devrinde Asya Pasifik bölgesine yapacağı birinci ziyaret olduğunu belirten Sullivan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunu da kıymetlendirdi.

Sullivan, İsveç ve Finlandiya’nın adaylık müracaatının “tarihi önemde” olduğunu belirterek kelam konusu ülkelerin üyeliğine dayanaklarının tam olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.