Alt Coinler

Büyük Rapor: Bu 7 Cüzdan, Terra (LUNA)’ı Sıfıra Götürdü!

Yeni bir Nansen raporu, on-chain ölçümlerin, büyük ölçüde kripto parayı nispeten likit olmayan Curve likidite havuzlarına satarak UST’yi istikrarsızlaştıran yedi farklı cüzdan olduğunu savunuyor. Fakat rapor, LUNA çöküşünün berbat niyetli bir taarruzdan kaynaklandığı fikrini desteklemiyor.

LUNA ve UST çöküşünün gerisinde bu yedi cüzdan mı var?

Nansen tarafından yapılan yeni bir on-chain araştırma, Terra’nın UST depeg’inin az sayıda oyuncu tarafından başlatılmış olabileceğini öne sürüyor. Rapora nazaran, yedi ana cüzdan 7 Mayıs’ta Terra’daki Anchor Protocol’den UST fonlarını çekti ve bu fonları Wormhole aracılığıyla Terra’dan Ethereum’a köprüledi ve Curve’nin likidite havuzlarında USDC için UST’yi değiştirdi. UST’yi öbür stablecoin’lere garanti altına alan havuzlardaki nispi likidite eksikliği, daha sonra depegging sürecini tetikledi.

Rapor, Terra stablecoin’i UST’nin çıpasını kaybetmesinden üç hafta sonra geldi. Çöküş, LUNA tokeninin fiyatını 77 dolardan 0,0014 dolara gönderdi ve kripto piyasasından 43 milyar dolardan fazlasını sildi. On-chain datalar ayrıyeten, UST sabitini kaybetmeye başladığında, yedi cüzdanın Curve, merkezi olmayan borsalar ve merkezi borsalar (özellikle Binance) ortasındaki arbitraj farklarından yararlandığını gösteriyor.

Nansen’in raporu, UST’nin istikrarsızlaşmasına tek bir saldırganın neden olduğu anlatısını geri çevirerek, bunun riski yönetmek için ‘birkaç düzgün finanse edilen kuruluşun yatırım kararlarından kaynaklanabileceğini’ öne sürüyor. Fonların Curve havuzlarına giren ve çıkan 20 milyon doları aşan süreçleri tespit etmesini sağlayan ihtar sistemlerinin varlığına işaret ediyor.

Nansen tarafından tanımlanan yedi cüzdandan biri kripto şirketi Celsius’a, ikisi ‘Token Millionaires’ (yani 1 milyon doların kuzeyinde bir token bakiyesi olan cüzdanlara) ve ikisi ‘Heavy DEX Traders’ (merkezi olmayan borsalarda süreç sayısı yahut süreç hacmi açısından birinci %1’deki cüzdanlar) olarak belirlendi.

Yeniden de Nansen, UST’nin istikrarsızlaştırılmasının off-chain koordine edilip edilmediğini onaylamıyor yahut reddetmiyor. Tahlil ayrıyeten kendisini Terra ve Ethereum ile sonlandırıyor ve Solana yahut BNB Chain üzere öbür Blockchain’lere yönelik çıkışları hesaba katmıyor.

Bu arda Kriptokoin.com olarak da haber verdiğimiz üzere Terra, Blockchain ikinci bir versiyonunu 28 Mayıs 2022’de piyasaya sürmeyi planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.