Kripto Para

Büyük Eller Altın’da Nasıl Pozisyon Alıyor? Beklentiler Ne?

Altın piyasası, çizgiyi 1.800 doların üzerinde tutuyor. Bununla birlikte, Commodity Futures Trading Commission’dan alınan en son verilere göre, hedge fonları boğa bahislerini geri çektiği için hala herhangi bir yukarı ivme kazanamıyor.

TD Securities: Fonlar, long altın risklerini agresif bir şekilde azalttı

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın fiyatları 1.830 dolar civarındaki kritik direncin üzerine çıkamamış olsa da, birçok kişi, reel faizlerin yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla değerli metalin dayanıklılığına dikkat çekiyor. Altın piyasası, yükselen enflasyon tehdidini kontrol altına almaya çalışan Federal Rezerv’in daha agresif hareketleriyle fiyatlamaya başladığından, altın piyasası sabit kaldı. Bu yıl, piyasalar dört faiz artırımı potansiyeli görüyor ve faiz artırımı Mart ayında başlayacak. TD Securities’deki emtia analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’den gelen şahin sinyaller, Mart ayında bir Fed faiz artışının yakın olduğunu gösteren piyasa beklentileri ve önümüzdeki 12 ay boyunca QT’nin (Niceliksel sıkılaştırma) kartlarda olduğuna dair artan spekülasyonlar, fonların long altın risklerini agresif bir şekilde azaltmalarına neden oldu. Yatırımcılar, eğri boyunca faizler inandırıcı bir şekilde yükseldikçe, short pozisyonlamayı genişletti ve long’ları sattı.

Ancak TDS, ABD merkez bankasının faiz oranlarını sıkılaştırmaya çalışmasına rağmen reel faiz oranlarının düşük kalmasının beklendiği için altının short kapamada bir teklif yakalama şansı olduğunu kaydediyor.

“Piyasa katılımcıları Fed’in ilk faiz artırımı öncesinde külçe almaktan kaçınacak”

CFTC’nin 11 Ocak’ta sona eren haftaya ait Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 4.955 sözleşme azaltarak 119.297’ye düşürdüklerini gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 243 sözleşme artarak 44.987’ye yükseldi. Altının net pozisyonu şu anda bir önceki haftaya göre %6’dan fazla düşüşle 74.310 kontrat seviyesinde bulunuyor.

Anket haftasında, altın fiyatları 1.780 doların üzerindeki destekten sıçramayı başardı ve 1.800 doların üzerine çıktı. Altın fiyatlarının sonunda yükselebileceğine dair beklentiler olsa da, bazı analistler mevcut konsolidasyon döneminin bir sonraki para politikası toplantısına kadar devam edebileceğini söylüyor. Commerzbank değerli metal analisti Daniel Briesemann, şu yorumu yapıyor:

Bize göre, piyasa katılımcıları ABD Merkez Bankası’nın ilk faiz artırımı öncesinde altın almaktan kaçınacak. Fed’in önümüzdeki hafta (25/26 Ocak) yapacağı toplantının kendilerine Fed’in faiz artırım döngüsüne Mart ayında başlayacağına dair daha fazla ve/veya daha net sinyaller vermesini umuyor olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.