Kripto Para

Büyük Çöküşü Bilen Ekonomist, Altın’da Haftaya Bunları Bekliyor!

2021 yılının son işlem haftalarında 1.000 liraya çıkan gram altın fiyatının çöküş yaşayacağını doğru bir şekilde tahmin etmiş olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, tahminleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Peki, uzman isim bu sefer neler diyor? Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı, altında beklediği alım seviyesini duyurdu

2021 yılında 450 lira civarından 1.000 liranın üzerine çıkan altının gerileyeceğini doğru bir şekilde tahmin eden İslam Memiş, gram altının yılı 779 liradan tamamladığını hatırlatarak bir yılda yüzde 70’in üzerinde getiri sağladığına dikkat çekti. Yani, gram altına yatırım yapanların her türlü kazandığının altını çizdi.

2022 yılı için ise 25 Ocak’taki ABD Merkez Bankası (FED) açıklamalarını tüm dünyanın beklediğine dikkat çekti. O tarihe kadar piyasaların yatay hareket ettiğini, yatırımcıların pozisyon almak için FED kararlarını beklediğini belirtti. Daha önce de bildirdiğimiz üzere 2021’in en son FOMC toplantısında ima edilen faiz artırım kararının 25 Ocak’ta gerçekleşeceğine dair bir beklenti oluştu.  Ons altının aşağı yönlü bir hareket yapması durumunda dolar/TL paritesinin yukarı yöne çıkacağını, dolayısıyla gram altının da değer kazanacağını düşünüyor. Ons altının düşüş yaşaması durumunda da gram altının yine yükseleceğini öngörüyor. Bu nedenle gram altının her türlü bir avantaj sağladığını vurguluyor.

Dolar/TL ve gram altın fiyatı arasında bir ilişki kuran uzman, bu paritede bir yükseliş beklediğinden yıl içerisinde gram altının 1.450 lirayı görebileceğini düşünüyor. Ancak bunun zaman alacağını düşünüyor ve önce bir alım fırsatının ele geçirilebileceğini öngörüyor. 720 lira civarının test edilmesini bekleyen uzman, gram altın 800 liranın üzerindeyken alım yapmayı tercih etmeyeceğini, alım için 700 lira veya altını beklemek gerektiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.