Kripto Para

Bugün BTC, SHIB ve Altın İçin Değerli Gün: Gözler O 2 Gelişmede!

Bugün Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) üzere kıymetli coin’lerden oluşan kripto para alanını ve altın üzere emtiaları etkileyebilecek bir gelişme merakla bekleniyor. Yatırımcıların gözü, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası’ndaki (ECB) mevkidaşı Christine Lagarde’ın açıklamalarında olacak. İşte detaylar…

Bugünkü değerli gelişmeler neler?

Yatırımcıların merkez bankaları tarafından para siyasetini sıkılaştırma dehşetlerinin ortasında, piyasa bugün Fed Lideri Jerome Powell’ın ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarını yakından izliyor olacak.  Powell sonraki toplantılarda 75 baz puanlık artırım mümkünlüğünü ortadan kaldırsa da piyasalar kendinden emin üzere görünüyor. Lagarde’a gelince, kurumun Temmuz ayı toplantısı için bir faiz artırımının onaylanıp onaylanmayacağını vakit gösterecek. Lagarde’ın konuşması Türkiye saati ile 20’de, Powell’ınki ise 21’de başlayacak.

Öte yandan bugün, euro bölgesi için üç aylık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) datalarını öğreneceğiz. %5.0 artış bekleniyor. Kripto para kesimi, Terra’nın (LUNA) çöküşünün akabinde geçen haftaki ağır kayıpların akabinde karışık süreç görüyor. Bitcoin 30.000 dolardan ve Ethereum 2.000 dolardan süreç görüyor. Avrupa’daki ana makroekonomik referanslar ortasında İspanya’nın ticaret bilançosu, Fransa’nın işsizlik verisi, İtalya’nın TÜFE’si ve euro bölgesindeki istihdamın gelişimi yer alıyor. ABD’de Redbook perakende satış endeksini, haftalık API ham petrol stoklarını göreceğiz ve birkaç FOMC üyesi konuşacak.

Bitcoin, SHIB ve altın nasıl etkilenebilir?

Yazım sırasında, en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin (BTC) yüzde 3.2’lik bir yükseliş ile 30.672 dolardan el değiştirirken genel kripto para piyasası da yükselişe geçmiş üzere görünüyor. Tüm kriptoların toplam kıymeti 1.37 trilyon dolara yükselmişken tanınan göğüs coin’ler DOGE ve SHIB yüzde 4’lük bir yükseliş görüyor. Ons altın ise, dünkü 1.795 dolarlık düzeylerinden toparlanmış ve 1.800 doların üzerine tekrar çıkmış üzere görünüyor. Tarihî olarak bakıldığında, merkez bankalarının yöneticilerinin konuşmaları piyasaları etkilemiş üzere görünüyor, lakin bu seferkinin olumlu ya da olumsuz olacağını vakit gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.