Kripto Para

Bugün Bitcoin Pizza Günü: 10 Bin BTC’ye Ne Oldu?

Bitcoin ekosistemindeki en değerli günlerden biri, “Bitcoin Pizza Günü” olarak isimlendirilen 22 Mayıs’tır. Bu gün, Bitcoin (BTC) kullanan birinci kayıtlı süreci hatırlıyor. Artık, Bitcoin topluluğu, Bitcoin’in bugünkü haline gelmesi için çok kıymetli bir dönüm noktası olduğu için bu günü hatırlamaya devam ediyor.

Bitcoin Pizza Günü’nün art planı

Laszlo Hanyecz 18 Mayıs 2010’da Bitcoin Talk’ta “Birkaç pizza için 10.000 Bitcoin ödeyeceğim. Tahminen 2 büyük alırım, yarına da kalır,” diye yazdı. Pizza Endeksi, Laszlo’nun 12 yıl evvel 22 Mayıs 2010’da iki pizza için 41 dolar ödediğini gösterdi. Günümüzde, bu iki pizzanın bedeli 300 milyon dolara yakın, BTC 30.000 dolara yakın süreç görüyor. Kimi yerlerde, süreci anmak için BTC kullanıcılarına indirimli pizza sunuyor.

Kriptokoin.com olarak daha evvelki yıllarda da bildirdiğimiz üzere, yıllar geçtikçe, bu pizza olayına dair daha çok bilgi ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, bunun aslında birinci BTC süreci olmadığı düşünülüyor – 24 Ocak 2010’da, yani pizza olayından yaklaşık dört ay evvel, Bitcoin Talk’ta Sabunir isimli bir kullanıcı, bir görseli 500 BTC karşılığında sattığını söyledi.

Lazslo: Pişman değilim

Laszlo, 10.000 Bitcoin’lik ödeme yaptığı için pişman olmadığını, ekosisteme katkı sağladığı için keyifli olduğunu belirtiyor. Lazslo, 10.000 Bitcoin’i pizzacı Jeremy Sturdivant’e yolladı. Sturdivant, 2015 yılında verdiği bir röportajda, elinde geçtiği vakit 40 dolara denk gelen 10.000 Bitcoin’i, 400 dolar olduğu vakit sattığını söyledi. Sturdivant, BTC’yi bir para ünitesi olarak gördüğünü, yatırım aracı olarak görmediğini söyledi. Bu nedenle BTC’yi hizmet karşılığında ödeme olarak aldığını ve harcadığını belirtti.

Blockchain üzerindeki bilgilere nazaran Hanyecz’in 10.000 BTC’sinin yüzde 5’i, vakit içinde  çok varlıklı bir cüzdana gelirken, başarısız bir kripto borsasında fonların bir kısmı görünüşte tasfiye edildi. Hanyecz’in BTC’lerinden kimilerini tüketen varlıklı cüzdan, 53.000 BTC’nin üzerinde biriken fonuyla Bitcoin’deki en güçlü 15 cüzdan ortasında yer alıyor. Cüzdandan harcanan yahut gönderilen toplam ölçü 0 BTC.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.