Kripto Para

Bu Tarihi Not Edin: ABD Kripto Paralar İçin Karar Verecek!

Kripto para endüstrisinin 2021’deki genişlemesinden de benimsenmenin olağanüstü artışından sonra bireysel yatırımcıların korunması, kara para aklanmasının önlenmesi benzeri konular tartışılmaya başlanmış ve devletlerin bu alanı düzenlemesi gündeme gelmişti. 2022 yılı kripto paralar için bu anlamda bir dönüm noktası olacak gibi görünüyor.

ABD’de kripto paralar için kritik gün yaklaşıyor

Türkiye’de de gündemde olan kripto paralar için düzenlemeler konusunda ABD’de geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalar yoğun bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Kirptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, geçen haftalarda ABD kongresi kripto paraların çevresel etkilerini tartıştı. Yeni gelişmede ise Temsilciler Meclisi, stablecoinler’i ele alacak.

Stablecoin’ler, diğer kripto para türlerinden farklı olarak, sabit değeri korumak için tasarlanmış dijital varlıklar ve genellikle ABD doları gibi egemen bir para birimiyle kıyaslanıyor. Stablecoin’ler, hareketlilik ve erişilebilirlik gibi diğer dijital varlıklarla aynı avantajlardan bazılarını sunuyor, ancak genel olarak daha az değişken olmaları amaçlanıyor, çünkü bunlar bir itibari para birimine bağlı durumda. Sonuç olarak, stablecoinleri’in popülaritesi arttı ve diğer daha değişken dijital varlıklardan çok daha yaygın olarak kullanılma potansiyeline sahip bulunuyor.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, “Dijital Varlıklar ve Finansın Geleceği: Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun Stablecoin Raporu” başlıklı bir oturumu 8 Şubat tarihinde gerçekleştirecek. Başkan Maxine Waters tarafından yapılan açıklamada katılımcı bilgileri henüz paylaşılmadı. Hatırlanacağı üzere ele alınacak olan rapor, Kasım ayında Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığında yayımlanmış ve Kongre’nin stablecoin’ler konusunda önlemler almaşı talep edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.