Kripto Para

Bu Gizemli Bitcoin Grafiği Yakında Olacakları Gösteriyor!

Binlerce yıldır, İnkalardan Mısırlılara kadar dünyanın dört bir yanındaki kültürler, eşsiz özellikleri ve nispi kıtlığı nedeniyle altını bir kıymet deposu olarak gördüler. Lakin bu günlerde, sarı metal bloktaki yeni bir çocuk olan Bitcoin ile birtakım mevzularda rekabetle karşı karşıya.

Son vakitlerde, Bitcoin hiç altın üzere davranmıyor

Destekçileri tarafından çoklukla “dijital altın” olarak tanımlanan kripto para ünitesi, altını tarihin en kıymetli sermaye koruyucularından biri yapan özelliklerden kimilerine sahip. Madenciliği güç, kıt ve tahminen de en değerlisi, pahalı olduğuna inanan sadık bir takipçi kitlesine sahip.

Lakin son vakitlerde, Bitcoin hiç altın üzere davranmıyor. Aslında, daha çok bir teknoloji stoğu üzere davranıyor. Dijital varlığın fiyatı bugüne kadar %38’den fazla düşerken, altın fiyatları tıpkı periyotta %3 arttı. Ayrıyeten, yılın başından bu yana %25 paha kaybeden teknoloji yüklü Nasdaq ile bir korelasyon göstermeye devam ediyor.

“Bitcoin, değerli bir üst istikametli potansiyele sahip”

Tekrar de, Bitcoin’deki son düşüş, bunu yapmak için bir marj kredisi alsa bile, destekçilerini kripto para ünitesini satın almaktan alıkoymadı. Ve artık Bitcoin, JPMorgan Chase de dahil olmak üzere Wall Street’teki kimi büyük isimlerden çok muhtaçlık duyulan dayanağı alıyor.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki yatırım bankasının stratejistleri, Çarşamba günü hazırladıkları bir notta, Bitcoin’in bu yılki düşüşten sonra “önemli bir üst taraflı potansiyele” sahip olduğuna inandıklarını söylüyor.

“Virüs krizinden sonra alternatif rolünü hem Bitcoin hem de altın oynadı”

Panigirtzoglou ve grubu, Bitcoin’in altına misal bir ‘alternatif’ para ünitesi haline gelerek birçok destekçisinin hayallerini gerçekleştirebileceğini savunuyor. Stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Lehman krizinden sonra, ‘alternatif’ bir para ünitesinin rolünü altın oynadı. Virüs krizinden sonra bu rolü hem Bitcoin hem de altın oynadı.

Bitcoin boğaları için âlâ haber var mı?

JPMorgan, Bitcoin’in fiyatların %70’ten fazla düştüğü 2018’in ‘uzun kışında’ hayatta kalması nedeniyle, kurumsal yatırımcıların artık dijital para ünitesi için bir piyasa olacağına dair ‘artan güvene’ sahip olduğunu savunuyor.

Yatırım bankasının stratejistleri, Bitcoin ve altının toplam piyasa bedelinin, birebir maksada hizmet ettikleri için sonunda eşitlenebileceğini ekliyor. Bununla birlikte stratejisteler nazaran, kurumsal yatırımcıların risk idaresi kelam konusu olduğunda volatilite çok kritik olduğundan, kurumlar tarafından tutulan Bitcoin’in piyasa kıymeti, volatilite azalıncaya kadar muhtemelen altın düzeyine ulaşmayacak. Bitcoin boğaları için güzel haber mi? Stratejistler, bunun zati olduğunu belirtiyor ve aşağıdaki grafiği gösteriyor.

3 aylık ve 6 aylık oranlar / Altın volatilitesine karşı Bitcoin volatilitesi oranı

BTC aksisi Nouriel Roubini, kendi dijital parasını yaratıyor!

Natürel ki, Bitcoin’in her vakit kötüleyenleri vardır. Karamsar görüşleri nedeniyle Dr. Doom olarak bilinen bir NYU profesörü olan ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin’i ‘tüm balonların anası’ ve ‘insanlık tarihinin en abartılmış ve en az kullanışlı teknolojisi’ olarak nitelendiriyor. Hiçbir şey tarafından desteklenmediği için saf piyasa spekülasyonunu temsil ettiğini savunuyor.

Artık, tekrar de, garip bir halde, Roubini kendi dijital para ünitesi, ‘Birleşik Hâkim Yönetişim Altın için Optimize Edilmiş Dolar’ yahut tokenize dolar değişimi olarak isimlendirdiği USG üzerinde çalışıyor. Profesör, iki yıl evvel kurucu ortağı olduğu Dubai merkezli Atlas Capital Team LP ile daha sağlam bir ‘küresel kıymet deposu’ olarak gördüğü şeyi yaratmak için çabalıyor.

“Hazinelerin yerine geçecek bir şeye gereksinim var”

Bitcoin’cilere misal formda, ABD hükümetinin ‘çok fazla para bastığını’ ve bunun nihayetinde para ünitesi devalüasyonuna yol açacağını savunuyor. Sonuç olarak, “Hazinelerin yerine geçecek bir şeye” muhtaçlık olduğunu söylüyor. Fakat Nouriel Roubini’nin tokeni gayrimenkul varlıkları, altın ve ABD devlet tahvilleri tarafından desteklenecek.

Nouriel Roubini’ninki üzere bir tokenin gelişmeye ve Bitcoin’i dışlamaya başlayıp başlamayacağı tartışmaya açık. Lakin açıkça kurumlar ve ekonomistler genel olarak dijital varlıkların potansiyeli hakkındaki görüşlerini değiştiriyor ve bu da benimsemeyi hızlandırabilir.

“Bu gelişme, BTC dahil tüm sanayinin çöküşüne yol açabilir”

Lakin birtakım uzmanlar, kripto para ünitelerinin düşüşe devam etmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Infrastructure Capital Management’ın baş yatırım sorumlusu Jay Hatfield, kripto destekçilerinin er ya da geç Kriptokoin.com haberlerinde de yer verildiği üzere çeşitli düzenlemelerle karşı karşıya kalabileceğini ve bunun tüm sanayinin çöküşüne yol açabileceğini söylüyor. Hatfield, şu açıklamayı yapıyor:

Anayasanın Birinci Unsuru, rakip para ünitelerinin oluşturulmasını açıkça yasakladığından, kripto tokenleri kayıt dışı menkul değerler olarak düzenlenebilir ve bu da kripto destekçileri için kıymetli bir sorumluluk doğurur. Aslında, AB menkul değerler düzenleyicisi bu sabah yatırımcı müdafaa düzenlemelerinin süratle sonuçlandırılması davetinde bulundu.

Önder kripto için fiyat kestirimini de paylaşan Jay Hatfield, Bitcoin’in bu yıl 20.000 doların altına düşmesini bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.