Alt Coinler

Bu Altcoin’in Geliştiricileri Kaçtı: Fiyat Sıfıra Gidiyor!

Kripto para piyasasından yeni bir dolandırıcılık haberi daha geldi. Son günlerde konuşulan maymun çiçeği virüsünden ilhamla oluşturulan altcoin projesi MonkeyPoxInu geliştiricilerinin lansmandan 3 gün sonra 400 milyon dolarla ortadan kaybolduğu sav ediliyor. Haberin gerisinde altcoin fiyatı çöktü.

Altcoin projesinin geliştiricileri paraları alıp kaçtı!

İsmini yakın vakitte MonkeyPox virüsünün yine canlanmasından alan MonkeyPoxlnu (MPOX) kripto parası 21 Mayıs’ta piyasaya sürüldü ve üç gün sonra 23 Mayıs’ta pahasının %99’unu kaybetti.

CryptoWhale tarafından paylaşılan bir tweet’e nazaran, geliştiricilerinin bir (exit scam) çıkış dolandırıcılığı yaptığı ve 400 milyon dolardan fazla bir parayla ortadan kaybolduğu teziyle MPOX’un bedeli çakıldı.

MPOX, yeni bir token olduğu için CoinMarketCap yahut CoinGecko üzere önde gelen kripto data web sitelerinde listelenmedi. BEP-20 tipi bir token ve sırf PancakeSwap’ta bu adres altında listelenmiş durumda: “0xE0934870Bcb3EF47c9Ff61BDa47CBdA74F1D0DC3”

Sahiden de 400 milyon dolar mı gitti?

Kimi topluluk üyeleri, geliştiricilerin çaldığı argüman edilen ölçüsü sorguluyor. Tartışmalarda bilinmeyen, üç günlük bir altcoin için 400 milyon doların çok fazla bir yatırım olduğu sonucuna vardılar.

Financial Times da tıpkı soruyu gündeme getirdi. Dün yayınladıkları bir makaleye nazaran, MonkeyPoxInu’nun Telegram kanalında 13 hodlers ve 90 abonesi vardı. Makalede şu konulara değiniliyor:

Geliştiricilerin, evvel bu düzeye kadar kara para aklamak dışında rastgele bir yolla 400 milyon dolardan fazla para kazandığına inanmak saçma olur.

Yazma sırasında, geliştirici takımı tarafından çalındığı tez edilen ölçü hakkında hala bir güncelleme yok.

Yorumlar, altcoin projesinin SQUID’e benzediği tarafında

Yorum yapan Tweetlere dayanarak, topluluk çıkış dolandırıcılığını bekliyordu. Birçokları için MPOX, geliştiricilerin toplanan parayla ortadan kaybolmadan evvel Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz bir bahsin popülaritesinden yararlandığı Squid Game Token (SQUID) dolandırıcılığına benziyor. Birçoğu, görünen sonucun bir halı çekme (rug pull) dolandırıcılığı olduğunu ima ederek haberlerle dalga geçti.

Öbür bir kullanıcı alaycı bir halde PonziCoin örneğini verdi ve birtakım insanların asla öğrenmediğini ima etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.