Kripto Para

BTC, SHIB ve Altcoin Ayı Piyasasında Hayatta Kalmanın 4 Yolu!

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Shiba Inu (SHIB) ve öteki altcoin’ler ayıların hakimiyetinde ve ayı piyasaları kimsenin dönemin en sevdiği vakti değil. “Ancak bunlar oluyor” diyen kripto analisti Camille Lemmens, traderların en çok parayı ayı piyasalarında kazandığını söylüyor ve bunun nasıl mümkün olduğunu açıklıyor. Analistin, paylaşımlarını kendi anlatımıyla okuyucularımız için hazırladık.

“Traderlar en çok parayı ayı piyasasında kazanırlar”

Hiç kuşku yok ki, BTC, SHIB ve altcoin’ler için ayı piyasasında bulunuyoruz. Bitcoin ATH düzeyinden %50’den fazla düştü, SHIB üzere birçok altcoin ise ATH düzeyinden %90’a yakın kıymet kaybetti ve LUNA olayı yaşandı. Pekala artık ne yapmalı? Öncelikle korkmayı bırakın ve ikinci olarak Warren Buffet’ın en kıymetli yatırım tavsiyelerinden birini dinleyin.

Tanınan inanışın bilakis, traderlar en çok parayı BTC, SHIB ve altcoin ayı piyasasında kazanırlar. Bu şaşırtan, değil mi? Ve bu, Klâsik Finans ve kripto piyaslarında birebir halde çalışır. Fakat bu, ayı piyasası trade taktiklerinden yalnızca bir adedidir.

Vakitle test edilmiş 3 strateji daha yalnızca ayı piyasasında ayakta kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, tıpkı vakitte daha da güçlenerek geri dönmeniz ve ayı piyasası milyoneri olmanız için çok güçlü bir temel oluşturabilir. Gelelim bahse.

Kripto portföyü nasıl ayarlanmalı?

Yanlışsız portföyü oluşturmak kıymetli. Bu, tüm traderların üzerine inşa ettiği temeldir. Bu kritik, zira bir sonraki boğa piyasasının temelini siz attınız. Artık sağlam bir temel atma vakti. Bu nedenle, bir sonraki boğa piyasası geldiğinde, yeni ATH’ler olacaktır. Lakin birtakım projelerin ayı piyasasından sağ çıkamayacağını unutmayın.

Burada birkaç örnek portföyün fotoğrafını görebilirsiniz. Düşükten yüksek riske kadar üç farklı örneklem yaptık.

  • Düşük risk—USDC/DAI üzere stablecoin’lerde %40. Gerisi mavi çiplerde. BTC ve ETH’de %45 hodl. SOL, ADA ve AVAX’ın her biri %5.
  • Orta risk—düşük riskli portföy üzeredir, fakat 3 orta riskli token eklenmiştir. FTM, RUN ve MATIC. Yüzdeler de biraz değişti.
  • Yüksek risk—Bu, orta riskli bir portföy üzeredir, fakat iki yüksek riskli token ekledik: Star Atlas (ATLAS) ve Immutable (IMX). Bir defa daha, yüzdeler biraz değişti.

Artık, bu sizin tercih ettiğiniz projelere sahip olmayabilir. Lakin merak etmeyin portföyünüzü dilediğiniz üzere oluşturabilirsiniz. Artık kıymetli olan kendinizi yanlışsız biçimde konumlandırmaktır. Bu nedenle, ayı piyasasında küçük sermayeli kripto paraların riskli olduğunu unutmayın. Hayatta kalamama ihtimalleri var. Bu nedenle, mavi çipli kripto paralar, daha güzel finansmana sahip oldukları için artık daha inançlı bir bahis. Ayrıyeten, büyük olasılıkla daha fazla benimsemeleri var.

Portföyünüzün tepesinde kalmak da değerlidir. Nerede ve ne vakit muhtaçlık duyulursa yönetin ve ayarlayın. Diğer bir deyişle, piyasa şartlarının bunu gerektirdiğini düşündüğünüzde kripto paraları yahut tokenleri değiştirin. Bunu proaktif olarak oynamanız gerekiyor. Ayı piyasası sırasında ardınıza yaslanıp dinlenmek ileriye giden yol değildir.

BTC, SHIB ve altcoin ayı piyasasında hayatta kalmak için stratejiler

1) Kurtarma için stablecoin’ler olmalı

Birinci seçenek stablecoin’lere bakmak. Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz LUNA öyküsünün devam etmesine karşın, bu hala âlâ bir atılım. Ayı piyasası stablecoin’lere yatırım yapma vaktidir. Portföyünüzün %50’si kadar bile. Evet, biliyoruz, bu en heyecan verici seçenek değil. Fakat, dedikleri üzere, istikrarlı ve bu durumda gereksiniminiz olan şey bu. %70 ila %80 ortasında diğer bir kayıp istemez yahut buna gereksinim duymazsınız. Pekala, bunun yerine stablecoin’lerinizden biraz kar etmeye ne dersiniz? Size bir stablecoin’de nasıl kâr edebileceğinizi göstereyim.

Kendinizi bir ayı piyasasında bulmadan evvel kâr etmeyi unutmayın. Diyelim ki yatırımınızı ikiye katlayın, özgün yatırımı çıkarın. Geride bıraktığınız her şey artık %100 kârda. Özgün yatırımınızı %50 karşılığında stablecoin’lere koyabilirsiniz. Başka %50’si ise Bitcoin yahut Ethereum üzere mavi çipli kripto paralarla hodl’a gidiyor.

Çiftçilik, stablecoin’lerden pasif gelir elde etmenin olağanüstü bir yoludur. Birtakım çiftlikler %35 ile %40’a kadar teklif veriyor. Randıman çiftçiliğinizden, kârınızın bir kısmını stablecoin’lere dönüştürün. Birinci olarak, fiyat düştüğünde daha fazla token kazanırsınız. Fiyat tekrar yükseldiğinde, çift karınız olur. Daha fazla token biriktirdiniz ve artık daha yüksek bir fiyat alıyorsunuz. Lakin unutmayın, stablecoin’ler büsbütün risksiz değildir.

2) Taban satın alınabilir mi?

En çok duyulan tavsiye bu: “Dibi satın alın!” Lakin, düşüş ne vakit ve nerede durur? Bu çok değerli bir soru, değil mi? Doğruyu söylemek gerekirse, kimsenin geleceği bilmesini sağlayan bir kristal küresi yoktur.

Düşüşler düşen bir bıçak üzere olabilir ve bunu yakalamak istemezsiniz. Öteki bir deyişle, tabana ne vakit ulaştığını bilemezsiniz. Dikkate alınması gereken bir başka konu, herkesin sonsuz derin ceplere sahip olmaması. Bir evrede bir düşüş olabilir, lakin iki düşüş evvel paranız bitti.

İşte size hoş bir seçenek; DCA yahut dolar maliyet ortalaması. Belli bir günde büyük bir tomar parayla girmek yerine, bu ölçüsü birkaç haftaya yahut aya dağıtın. Bu halde riskinizi dağıtırsınız. Tertipli olarak, o varlığın mevcut fiyatından bağımsız olarak portföyünüze para eklersiniz. Kar elde ederken emsal bir trade stratejisini takip edebilirsiniz.

3) Kripto olmayan etkin yahut pasif gelir akışı olmalı

Ayı piyasasında ayakta kalmanıza yardımcı olacak üçüncü seçeneğimiz, kripto dışı pasif yahut etkin bir gelire sahip olmak. Evet, kripto dışında pasif bir gelir akışına sahip olmak güzel ve makul bir şeydir. Daha fazla gelir kaynağına sahip olmaya bakın. Öbür bir deyişle, yatırımcılarınızın zihniyetini ve ufkunu genişletin.

Bu nedenle yatırımlarınızı farklı dallara dağıtın. Mevcut durumunuzda ilerlemeniz gerekiyor. Ayrıyeten, daha yüksek bir maaş isteyebilir yahut meslek değiştirebilirsiniz. Yahut harcamalarınızı kısabilirsiniz.

4) Derin DeFi’ye dalınabilir

Dördüncü ve son seçeneğimiz, DeFi’ye derin bir dalış yapmak. Ayı piyasası sırasında sıkı çalışmayı başa koymalısınız. Her şeyi o denli bir biçimde ayarlamalısın ki, boğa piyasası bir defa başladığında karını alabilesin. Bu, rahatlayabileceğiniz vakittir.

Şimdilik, DeFi’de şimdiki kalmak kıymetli. Dürüst olmak gerekirse, bu her vakit kolay bir iş değil. Fakat, bir sefer vakit ve çabayı harcadığınızda ve bunu anladığınızda, mükafatlar, harcadığınız vakte bedel. Ayrıyeten, yeni DeFi stratejileri muhtemelen daha da karmaşık olacaktır. Bu nedenle, artık temel bilgileriniz üzerinde çalışmak çok değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.