Borsa

BT Group yatırım telaşlarıyla boğuşurken Avrupa borsalarında yükseliş hakim

Muharrir – Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları yükselişte. Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklar agresif sıkılaştırmanın devam edeceğine işaret ettikten sonra yatırımcılar temkinli bir karşılık verdi.

DAX %0,6 artarken CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,2 artış gösterdi.

Fed’in 3-4 Mayıs’ta gerçekleşen toplantısına ilişkin tutanaklar, tüm siyasetçilerin merkez bankasının 50 puanlık faiz artışlarını desteklediğini gösterdi. 20 yıldır bu türlü bir oranda birinci artış olacak ve hatta birçok kişi, Haziran ve Temmuz aylarında daha yüksek artırımların “uygun olabileceğini” düşünüyordu.

Tutanaklar ayrıyeten Haziran ve Temmuz toplantılarından sonra faiz artırımlarına orta verme mümkünlüğünü da gösterdi. Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, hafta başlarında bunu öne sürmüştü.

Bununla birlikte global büyümeyle ilgili kaygıların devam etmesi ile Avrupa’da hissiyat hâlâ kırılgan. Birçok merkez bankası, Ukrayna’da devam eden savaş yüzünden daha da büyüyen enflasyonla, para siyasetini sıkılaştırarak gayret ediyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, ECB’nin negatif mevduat faizinin Temmuz ayında artmaya başlayabileceğini ve “nötr bir seviyeye” çıkarılmadan evvel Eylül sonuna kadar sıfıra “veya biraz üzerine” çıkabileceğini söyledi.

Bugün majör iktisat bilgileri ABD’den geliyor. Çeyrek periyotluk GSYH büyümesi ve haftalık işsizlik müracaatları, ABD iktisadının soğumaya başlayıp başlamadığına dair ipuçları için mercek altında olacak.

Kurumsal cephede ise BT Group (LON:BT) %4 düşüş yaşadı. İngiltere’nin telekomünikasyon kümesi, hükümetin, Fransız iş insanı Patrick Drahi’nin Altice şirketi tarafından kendisine yapılan yatırımı yakından inceleyeceğini söyledi.

HSBC (LON:HSBA) %0,5 bedel kaybetti. Bloomberg, İngiltere merkezli bankanın Endonezya işi için birinci halka arz fikrini değerlendirdiğini bildirdi.

Teknoloji kesimi de ilgi cazibeli. Çarşamba günü ABD’nin çip dizayncısı Nvidia (NASDAQ:NVDA), Çin’deki karantinalardan kaynaklı tedarik zinciri meselelerine işaret ederek görüntü oyunu çip satışlarının cari çeyrekte düşeceğini öngördü.

Perşembe günü petrol fiyatları, ABD’nin ham petrol stoklarında geçen hafta beklenenden daha büyük yaşanan düşüşün yardımıyla yükseldi. Bir milyon varillik düşüş, global pazarın darlığına işaret ediyor.

Piyasa hâlâ AB’nin Rus petrolüne ambargo koyup koyamayacağını görmeyi bekliyor.

Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel, Çarşamba günkü açıklamasında kurulun 30 Mayıs’taki toplantısına kadar bir muahedeye varılabileceğine inandığını söyledi lakin Macaristan’ın muhalefeti sürüyor.

WTI %0,9 artışla 111,28 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 111,78 dolardan süreç gördü.

Son olarak altın vadeli süreçleri, 1.846,03 dolarda pek değişmezken EUR/USD %0,1 artarak 1,0687’den alıcı buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.