Alt Coinler

Brent petrol 120 doları gördü

Petrol yeni haftaya Çin’in finans ve teknoloji merkezi Şanghay’dan gelen haberlerin tesiriyle yükselişle girdi.

Brent petrol 120 doların üzerini görürken, ABD ham petrolünde de birinci süreçler 115 doların üzerinden gerçekleşti.

Çin’de yeni olay sayısı 3 ayın en düşük düzeyini görürken, Şanghay’da 1 Haziran itibariyle imalatçıların operasyonlarına başlayabileceği belirtildi.

ANZB Group Kıdemli Emtia Stratejisti Daniel Hynes, piyasaların hafta başında bardağın dolu tarafına baktığını belirtti. Bu durum ekonomik aktivitenin toparlanıp petrol talebinin artacağı beklentilerinin de öne çıkmasına yol açtı.

Gözler AB Başkanlar Tepesi’nde

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin önderleri, Rusya-Ukrayna savaşı, Ukrayna’ya sağlanacak dayanak, Rusya’ya yaptırımlar, güç, besin güvenliği ve savunmayı içeren başlıkları görüşmek üzere Brüksel’de toplanacak.

AB, şimdiye kadar Rusya’ya yönelik 5 yaptırım paketini uygulamaya koydu.

AB Kurulu, ay başında üye ülkelere Rusya’ya yönelik altıncı yaptırım paketi taslağını gönderdi.

Pakette, Rusya-Ukrayna savaşında yer alan yüksek rütbeli subaylar ve birtakım şahısların yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve öbür 2 bankanın memleketler arası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması, Rus devletine ilişkin 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ayda, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar evreli olarak kaldırılması yer alıyordu.

AB Komitesi, kimi üye ülkelerin aykırı tavrı nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde kimi değişiklikler yaptı.

Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek müddet tanındı. Kelam konusu ödünlere karşın Macaristan hala ikna edilemedi.

En son paketin Rusya’dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru sınırlarının yaptırım dışında tutulması teklifine de Macaristan ikna olmadı.

AB başkanları, oy birliği gereken bu mevzuda uzlaşı sağlamaya çalışacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.