Borsa

Borsa İstanbul’da kapanışa gerçek öne çıkan paylar

Investing.com – Borsa İstanbul, sabah saatlerinde görülen kısa periyodik bir geri çekilme sonrası gün uzunluğu alıcılı bir seyir izledi. 

BIST 100 endeksi, sabah seansının birinci saatlerinde 2.400 puanın altını test ettikten sonra gün uzunluğu alıcılı hareket etti. Endeks, kapanışa gerçek günlük yüzde 1’e yakın kıymet artışıyla 2.410 puanın üzerinde bulunuyordu. 

Bugün perakende ticaret dalı, yüzde 3’e yakın bedel artışıyla müspet ayrışan endeks oldu. Ortalamanın üzerinde hareket eden başka endeksler ise holding, bilgi teknolojileri, teknoloji ve kimyasal, petrol ve plastik dalları oldu. 

Spor ve turizm endekslerine dahil olan paylar, kapanışa yanlışsız ortalamada yüzde 1 bedel kaybına sahiptiler. Güne ekside başlayan bankalar, yaklaşık yüzde 0,5 kıymet kaybını gün sonuna da taşıdı. 

Günün en etkin payları

Açılışta yüksek süreç hacmiyle başlayan THY ve Şişecam (IS:SISE) gün uzunluğu etkin kalmaya devam etti ve en yüksek süreç hacmine sahip paylar oldu. Bu iki hisseyi Sabancı Holding payları takip etti. Öteki yandan Şişecam, yüksek süreç hacminin yanında yüzde 4’e ulaşan paha artışıyla 20 TL fiyatına ulaştı. 

Bugün en çok kazandıran payların başında tavan fiyattan süreç gören Nasmed Özel Sıhhat Hizmetleri, Orçay, İmaş Makina, Euro Yatırım ve Manas Güç vardı. 

Armada Bilgisayar (IS:ARMDA) Sistemleri, Gezinomi Seyahat ve Ufuk yatırım, taban fiyattan süreç görerek en çok kaybettiren pay senetleri oldu. Uzertaş, yüzde 8 ve Selva Besin, yüzde 7’ye yakın düşüşle gün sonuna hakikat en çok kıymet kaybı gören birinci 5 pay senedi ortasına girdi. 

Bugün Altınyağ Kombinaları, Hektaş (IS:HEKTS) ve Mepet Metro (IS:METRO) payları, bedel artışlarıyla son bir yılın en yüksek fiyatına ulaştı. Öbür yandan yüzde 6 kıymet kaybeden Egeplast, 17 TL’nin çabucak altındaki fiyatıyla son bir yılın en düşük fiyat düzeyinde gezinmeye devam ederken RTA Laboratuvarları ise 14,34 TL’ye kadar düşerek son iki yılın taban fiyatını yenilemiş durumda. 

Muharrir: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.