Borsa

Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: En çok kazandıran ve kaybettiren paylar

Investing.com – Borsa İstanbul, haftanın son iş gününde genel olarak düşüş yüklü yatay bir seyre sahipti. BIST 100 endeksi, güne ekside başladıktan sonra kapanışa yanlışsız yüzde 0,4 oranında paha kaybıyla 2.384 puan düzeyinde hareket ediyordu.

BIST 100 endeksi, haftaya 2.419 puandan başladıktan sonra şu anki 2.380 puan düzeyine nazaran haftayı yüzde 0,45 oranında düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Endeks, 18 Nisan haftasındaki 2.562 puan tepesinden bu yana düşüş trendini sürdürüyor.

Borsa İstanbul’da öne çıkan bölümler ortasında güne artıda başlayan teknoloji dalına dahil paylar, ortalamada gün uzunluğu pozisyonunu korudu ve yüzde 1 kıymet yararına sahipti. 

12 Mayıs’tan bu yana yükselişi sürdüren spor endeksi, bugün de yüzde 2 kıymet artışıyla en çok bedel kazanan kesim endeksi pozisyonunda bulunuyor.

 Süper Lig’in 4 büyük kulübünden oluşan spor endeksinde GSRAY (GSRAY) payları, yüzde 5,3 oranında kıymet artışıyla endeksi üst taşıyan pay oldu. FENER (FENER) payları, yüzde 3,5 oranında yükselişe sahipken BJKAS (BJKAS) paylarında yükseliş yüzde 0,5 ile kısıtlı kaldı. Üstün Lig şampiyon Trabzonspor’un payları ise bugün yüzde 2’ye yakın paha kaybına sahip.

Güne sakin başlayan bankalar, gün içi süreçlerinde hafif toparlanarak ortalamanın üzerinde yüzde 1 paha artışına sahipti. Garanti BBVA (BBVA), yüzde 3 bedel artışıyla ve TSKB (TSKB) payındaki yüzde 4’ü bulan bedel artışı, banka endeksini artıya taşıdı. 

Kapanışa gerçek en faal pay senetleri

Borsa İstanbul hafta kapanışına yanlışsız en yüksek süreç hacmine sahip payların başında Aselsan (ASELS) bulunuyordu. Aselsan, bugün 139,7 milyon lot süreç hacmine sahipken yüzde 4,2 bedel artışıyla 23,1 TL’den el değiştiriyordu. 

Süreç hacmine nazaran en faal öteki pay senetleri, Garanti BBVA, THY, Şişecam (SISE) ve Akbank (AKBNK) olarak sıralandı. 

Günün en çok kazandıran pay senetleri ise bugün tavan fiyattan süreç gören İmaş Makina, Dagi Yatırım, Smartiks Yazılım, Önder Faktöring ve Garanti YO oldu. 

Bugün yüzde 7 oranında paha düşüklüğü gören Ulusoy Elektrik, Smart (SMART) Güneş ve Menderes Dokuma payları, en çok kaybettirenler ortasında birinci sıralarda yer aldı.

Öbür yandan FENER payları bu haftaki yüzde 16’ya ulaşan kıymet artışıyla 41 TL bandına girdi ve yaklaşık son 1,5 yılın en yüksek pahasına ulaştı. 

Müellif: Günay Caymaz 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.