Borsa

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul’da dün karışık bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi, dün olumlu açılış sonrası gün içi süreçlerde gelen satışlarla geriledi. Kapanışa hakikat ise üst taraflı bir seyir gözlemlendi. 

Dışarıda ise Asya piyasaları satıcılı seyrederken ABD borsaları, dün günü müspet kapattı. Avrupa ve ABD vadeli piyasalarında ise sabah saatlerinde negatif bir seyir hakimdi. Başka yandan dünkü kabine toplantısında üstün tahvil ile ilgili bir açıklama yapılmaması borsa üzerindeki baskının biraz azalmasını sağlayabilir. 

Borsa İstanbul güne müspet başladı

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,47 oranında artışla 2.392 puandan başladı. Açılışta faktöring, gayrimenkul, kimyasal ve holding kesimlerinin ortalamanın üzerinde yüzde 1’e yakın yükselişleri kelam konusu. 

Güne ekside başlayan dalların başında yüzde 1,2 düşüşle perakende satış yer alıyor. Spor, kolay metaller ve telekomünikasyon da ekside başlayan bölümlerin başında yer alıyor. Bankalar ise güne nötr başladı. 

Güne hareketli başlayan paylar

Garanti BBVA (BME:BBVA), THY, Şişecam (IS:SISE), güne yüksek süreç hacmiyle başlayan birinci 3 pay olarak kaydedildi. 

Tavan fiyatına yakın süreç gören Yapı Kredi (IS:YKBNK) Koray ve Başkan Faktöring, sabah seansının birinci saatinde en çok kazandıran paylar oldu. Bu payların akabinde Polisan (IS:POLHO), İntema ve Albaraka Portföy, süratli yükselen öbür paylar oldu. 

Bugün güne düşüşle başlayan payların başında dünkü düşüşün akabinde bugün de yüzde 8,5 kıymet kaybı gören İmaş Makina bulunuyor. İmaş Makina, borsaya kote olduğu 29 Nisan tarihinden bu yana pahasını yüzde 212 artırarak dün 51,54 TL’de tepe gördü. Dün tepe fiyatından gelen satışların devam etmesiyle sabah seansında 41 TL fiyatından el değiştiriyor. 

Güne ekside başlayan öbür pay senetlerinin başında ise Doğan Burda, Escort, Martı GYO ve Turk Prysmian vardı. 

Borsa İstanbul tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamaya nazaran MNDRS, GSRAY (IS:GSRAY), KRSTL, SEYKM, ESCOM, IMASM, DOBUR, ISDMR (IS:ISDMR), OYAYO, PRKAB, KAPLM, MRGYO hisseleri için devre kesici uygulanarak daima sürece orta verildiği ve tek fiyattan buyruk toplanmaya başladığı duyuruldu. 

Müellif: Günay Caymaz   

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.