Kripto Para

Bomba Bugün Patlıyor: Altın Fiyatları Ne Olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2022 yılının ilk faiz kararını bugün, 14.00’te açıklayacak. Altın fiyatları yurt içi ve yurt dışı gerçekleşen pek çok olaydan etkileniyor – TCMB kararının da değerli metalin fiyatındaki önemli faktörlerden biri olması bekleniyor. Peki, yatırımcılar ne beklemeli?  Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Gözler TCMB’nin faiz kararında: Altın fiyatları nasıl etkilenecek?

Aralık ayında, yıllık enflasyon yüzde 36,08 ile son 19 yılın rekorunu kırmıştı. Bunun ardından piyasaların gözlediği sıradaki veri, faiz kararı oldu. Bazıları faiz kararının açıklanmasıyla değerli metalin kırılma yaşayacağını düşünse de genel olarak uzmanlar, faizin sabit bırakılacağını düşünüyor. Faiz kararı, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından 14.00’te duyurulacak.

Societe Generale, TCMB’nin Ocak ayında faizleri yüzde 14 civarında sabit bırakmasını bekliyor. Öte yandan Unicredit de, TCMB’nin faiz kararlarını sabit bırakacağını düşünüyor. Sabit faiz kararına yönelik beklentilerini aktaran bir diğer banka da Bank of America oldu. Bank of America’ya göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ilk çeyreğin sonuna kadar politika faizini sabit tutacak. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak ayında zirveye ulaşmasını, ancak Mayıs ayından itibaren düşüş yaşanacağını belirtmişti.

Yeni haftanın sonuna doğru ilerlerken, serbest piyasada altının tırmanışa geçtiği dikkat çekti. Gram altın 797 liraya yükseldi. Çeyrek altın da 1.309 lira civarında el değiştiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.