Borsa

BofA: Resesyon telaşıyla tüm varlık sınıflarından çıkış yaşanıyor

Bank of America’nın açıkladığı sayılara nazaran geçen hafta ABD tahvilleri ve pay senedi piyasaları dışındaki tüm varlık sınıflarından çıkış yaşandı.

Bank of America’nın memleketler arası yatırım fonlarının hareketlerini izleyen EPFR Global’den derlediği notta 18 Mayıs’a kadarki haftada pay senedi fonlarından 5.2 milyar dolarlık, tahvil piyasalarından 12.3 milyar dolarlık çıkış yaşandı. Yatırımcılar nakit ve altın durumlarından da çıkış yaptı.

Yüksek enflasyon ve Merkez Bankalarının şahin tavrı nedeniyle riskli varlıklardan kaçışlar hızlanırken global Borsaların piyasa kıymeti Mart doruğundan bu yana neredeyse 12 trilyon dolar eridi.
Hafta başında BofA’nın aylık fon yöneticileri anketi, resesyon tasalarının enflasyon ve savaş endişelerinin da önüne geçtiğini gösterdi.

Her ne kadar Goldman Sachs ve JPMorgan Stratejistleri yakın vakitte resesyon tasalarının abartılı olduğunu belirtse de Morgan Stanley ve Bank of America, pay senedi piyasalarındaki kayıpların devam edeceği görüşünde.

Geçen hafta ABD pay senedi fonlarına giriş yaşanırken onu Japonya borsaları takip etti. Avrupa borsalarından çıkışlar ise 14. haftada da devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.