Borsa

BofA: Nakit konumları 21 yılın doruğunda

Bank of America’nın (BofA) fon yöneticileri ortasında gerçekleştirdiği ve pay senedi piyasalarının daha da düşeceğine işaret eden anketine nazaran stagflasyon telaşlarının artması ve global büyüme görünümünün tüm vakitlerin en düşüğüne hakikat gerilemesiyle yatırımcılar nakde geçişi hızlandırıyor.

BofA’nın piyasayı ‘fazlasıyla düşüşe eğilimli’ olarak tanım ettiği raporda yatırımcılar ortasındaki nakit düzeyinin 2001’den bu yana en yüksek noktaya ulaştığı kaydedildi.

Bankanın bu ay için düzenlediği ankette 872 milyar doları yöneten yatırımcı kümesi ortasında en büyük endişenin şahin merkez bankaları olduğu belirtilirken ikinci sırada global sakinlik kaygısı yer aldı. Stagflasyon kaygıları ise 2008’den bu yana en yüksek noktaya ulaştı.

Rapor, merkez bankalarının kalıcı yüksek enflasyon nedeniyle para musluklarını kapatmasıyla ortaya çıkan global finansal krizin başlangıcından beri global pay senetlerinin en uzun haftalık kayıp serisinin yaşandığı devirde karamsar bir tablo çiziyor.

BofA’nın raporunda stratejist Michael Hartnett’ın pay senetlerinin ani bir ayı piyasasına yatkın durumda oldukları ancak taban düzeyine şimdi ulaşmadıklarına yer verildi. Hartnett notunda Fed’den daha fazla faiz artıracağı beklentisiyle piyasanın şimdi ‘tam teslimiyet’ noktasına gelmediğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.