Borsa

 BMD’den enflasyon için üç teklif

Enflasyonun nisan ayında yüzde 70’e dayandığını hatırlatan Birleşmiş Markalar Derneği ( BMD) Lideri Sinan Öncel, kira artışlarına temel olan yıllık TÜFE ortalamasında bir üst hudut belirlenmesini, mülk sahiplerine kira gelirleri için belirli bir mühlet vergi muafiyeti ya da indirim getirilmesini, genel masraf yönetmeliğinin de bölümün beklentileri doğrultusunda güncellenerek bir an evvel çıkarılmasını önerdi.

Organize perakendede canlılık nisanda da genel olarak sürerken maliyetlerde ve masraflarda varsayımların üzerindeki artış, bölümü endişelendiriyor. Bölümün önümüzdeki aylarda zorlanmaya başlayacağını vurgulayan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Lideri Sinan Öncel, maliyet artışlarının frenlenmesi ve enflasyonla uğraş için üç unsurluk teklifte bulundu.

“Keyfi artışlarla karşı karşıyayız”

Yıllardır AVM’lerde denetimsiz ve şeffaf olmayan genel masraflardan şikâyet ederken üstüne bir de bilhassa cadde mağazalarının kiralarında yasal hududun üzerinde keyfi artışlarla karşı karşıya kalmaya başladıklarını belirten Öncel, önemli bir sorun haline gelen ve yüzde 70’e dayanan tüketici enflasyonunun frenlenmesi için tekliflerini şöyle sıraladı:

  • Konut ve işyerlerindeki kira artışlarında TÜFE ortalamasına bir üst hudut belirlenmesi;
  • Mülk sahiplerine kira gelirleri için muhakkak bir mühlet vergi muafiyeti ya da indirim getirilmesi;
  • AVM’lerde maliyetlere direkt yansıyan genel masraflarla ilgili yönetmeliğin perakende kesiminin beklentileri doğrultusunda tamamlanarak bir an evvel yürürlüğe girmesi.

Hollanda’da hükümetin konutlarda kira artışına sınırlama getirecek bir düzenleme üzerinde çalıştığını hatırlatan Öncel, “Enflasyonun Hollanda’ya nazaran çok daha önemli bir sorun olduğu ülkemizde benzeri bir tedbirin gerektiğini düşünüyoruz. Bu tarafta atılacak bir adımın bilhassa cadde mağazalarında karşı karşıya kaldığımız yasal oranın üzeride ve keyfi kira artışlarını dizginleyeceğine inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.